Насловна РАЗНО NA GAZDINSTVU LAZIĆ U NOVIM KARLOVCIMA: Zbog manjka radnika, napravili mašinu

NA GAZDINSTVU LAZIĆ U NOVIM KARLOVCIMA: Zbog manjka radnika, napravili mašinu

2924

Nestašica radne snage za povrtarsku proizvodnju i skupe mašine iz industrijske ponude, naterale Laziće da se upuste u konstrukciju sopstvene sejalice, a danas im ova ideja donosi ne samo uštedu, nego i dodatnu zaradu.

Piše: Tanja Prolić

U Poljoprivrednom gazdinstvu Lazić u Novim Karlovcima obrađuju 10 hektara vlastite zemlje, kao i zemlju koju uzimaju u zakup. Seju kukuruz i pšenicu, dok povrtarstvo zauzima manji deo proizvodnje, to jest jedno katastarsko jutro, gde gaje crvenu papriku za ajvar i kupus, i na manjoj površini paradajz i karfiol. Da bi im proizvodnja bila što bolja i kvalitetnija, moraju stalno da ulažu – u sadni materijal, đubriva, zaštitne preparate, navodnjavanje, radnu snagu, mehanizaciju…

Po tome se Lazići ne razlikuju od ostalih poljoprivrednika. Posebni su zato što su se dosetili kako mogu da unaprede proizvodnju, a pritom i da uštede znatnu količinu novca, čak i da dodatno zarade. Bio je to povod za naš razgovor s Petrom Lazićem koji proizvodi sejalice za u povrće i cveće.

Sejalica za svačiji džep

– Ovo nam je sedma godina kako se bavimo povrtarstvom. Sve je počelo kao hobi ili dodatni posao na vrlo maloj parceli, uz redovan rad u firmi. Sejali smo samo crvenu papriku. Kako prihod s te male parcele nije bio zadovoljavajući, odlučili smo da uzmemo u zakup njivu pored naše. Samim povećanjem parcele bili smo „kratki” s vremenom, uz posao u firmi problem je bio posejati veću količinu paprike u kratkom vremenskom roku. Radne snage nije bilo, pa smo morali sve sami – ispričao nam je Petar Lazić, koji proizvode mahom prodaje na pijaci, dok prvu klasu paprike svu rasproda s kućnog praga. 

Iz problema s radnom snagom i vremenom rađa se ideja o sopstvenoj mašini. Razmišljajući kako da ubrzaju setvu, tražili su po Internetu odgovarajuće mašine. Međutim, sve su bile skupe za njihove uslove, pa im je na pamet palo da sami pokušaju da naprave neku priručnu sejalicu. Iskoristili su neke ideje sa snimaka automatskih mašina i prilagodili ih za ručnu setvu. Svoju zamisao su uspeli da sprovedu u delo. Kako kaže naš sagovornik, spoljašnjost prvog modela sejalice za papriku nije bila savršena, ali je radila posao. Trebalo im je oko godinu dana od ideje do realizacije. 

– Kao i u svakoj proizvodnji, ulaganje u nov proizvod oduzima dosta vremena i, naravno, novca. Bilo je teško nabaviti sav repormaterijal kada se bavite sasvim drugačijim poslom. Danas u ponudi imamo pet modela sejalica koje rade na principu vakuuma, ali pravimo i druge mašine – istakao je naš sagovornik.

Dodaje da su njihovi sadašnji modeli sejalica pristupačni svačijem džepu – od malih poljoprivrednih gazdinstava do velikih firmi koje se bave prodajom rasada. 

Značajno ubrzavanje setve povrća

– Brzina setve, naravno, zavisi od spretnosti čoveka koji upravlja mašinom, a preciznost im zavisi od vrste semena. Vrlo sitna semena seju se sporije, a krupnija i okrugla dosta brže. Na primer, brzina setve za kupus s najskupljim modelom kreće se oko 23 sekunde po kontejneru, to jest, 104 semenke posejane su za 23 sekunde, što je poprilično dobar rezultat. Kako nismo bili u mogućnosti da probamo baš svako seme za koje nas kupci pitaju da li mašina može da ga seje, mi smo čak i besplatno slali mašine, da bi ih ljudi probali i da bismo od njih dobili povratne informacije. Ispostavilo se da naše mašine mogu da seju veliki broj različitih vrsta semena – ističe ovaj proizvođač iz Novih Karlovaca. 

Prednost ovih mašina je u tome što, ako jedna ili više iglica ne uhvati seme, treba ponoviti proces koji traje nekoliko sekundi. Najbrže ide setva okruglih semenki – kupusa, karfiola, kelerabe, kelja, duvana. Nešto sporija je setva paprike, paradajza, krastavaca, tikvica, lubenica, međutim, to usporenje je za samo 10-ak sekundi po kontejneru.

– Vac-S je najmanja sejalica, Vac-L je srednji model koji je dosta brz u setvi, seje po kraćoj strani kontejnera do 11 rupa, i to je naš najprodavaniji model. Vac-L digi je isti model kao prethodni, samo poseduje digitalni instrument za lakše očitavanje vrednosti i preciznije štelovanje u setvi. Vac-Xl i Vac-Xl double su novi modeli. Vac-XL seje po dužoj strani kontejnera. Seje kupusnjače i duvan za 23 sekunde, dok je Vac-XL double slična sejalica kao prethodna, samo koristi dva agregata i potrebna su dva čoveka za rad, što znači da seje duplo brže od Vac-XL – navodi Petar Lazić.

Nove mašine iz Novih Karlovaca

Gazdinstvo Lazić nije se zaustavilo samo na sejalicama. Proizvodi i pneumatske i ručne prese za supstrat, koje služe za sabijanje supstrata kako bi se neutralisali vazdušni džepovi i ostvario bolji kontakt semena sa supstratom. To znači da seme brže i ujednačenije klija i niče. 

– Prese takođe prave ležište za semena, kako bi sva bila posejana na istu dubinu. Tu su još i izbijači presadnica koji služe za izbijanje rasada, kako se ne bi oštetio korenov sistem, što se dešava kada se biljka uhvati za stablo i vuče iz kontejnera. To je, na primer, najveći problem kod paprike kada se seje u stiroporni kontejner. U planu nam je još proizvodnja mašina za punjenje kontejnera supstratom i mašina za postavljanje malč folije – otkrio nam je Petar Lazić planove za budućenost.