Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Најчешће болести малине

Најчешће болести малине

876

Међу болестима малине издвојићемо оне које су најчешћа претња засадима. То су: кестењаста пегавост изданака малине, рђа листа и стабла, смеђа пегавост листа малине, сушење изданака малине.

Љубичаста пегавост изданака је најзначајнија болест малине. Причињава велику штету. Распрострањена је највише у Западној Србији, јер се малина тамо највише узгаја. Напада лишће, стабло, изданке, пупољке. Први симптоми се појављују крајем јуна и у јулу, као пеге љубичасте до тамнокестењасте боје, почев од обода листова, које се затим шире до лисног нерва. Мере заштите су овом случају уклањање оболелих изданака одмах након бербе као и примена адекватних фунгицида

Рђа листа и стабла је распрострањена у свим деловима Србије где се малина узгаја.. Појављује се у виду наранџастих пега са црним тачкастим телима по њима. Напада све надземне делове биљке. Код нас се јавља у августу и септембру. Мере заштите су уклањање заражених изданака, сакупљање и паљење опалог лишћа и заоравање, примена фунгицида.

Смеђа пегавост листа се обично примећује лети, по лишћу, у виду ситних пега од отприлике 15 мм, округлог облика. Ако се пуно прошире, велика инфекција може довести до тоталног опадања лишћа.

Сушење изданака примећује се по слабијем расту бочних грана или појединих изданака. Лишће вене, појављују се пурпурне лезије на изданку, што може довести до даљег ширења, неколико центиметара.

Штеточине

Најпознатије штеточине малине су:

Црвени воћни паук који оштећује лист и мења му боју: прво постаје жућкаст, после прелази у бронзану боју. Оштећује и плодове, јер смањује количину хранљиве материје, плодови постају ситни, грање на којем је оштећено лишће не улази спремно у зиму, а пупољци немају довољно хране. Заштита се обавља акарицидима само ако је бројност изнад прага штетности.

Мала малинина ваш је велика штеточина, која црпи све сокове из лишћа. Након тога лишће постаје коврџаво. Такође, преноси вирус, који касније наноси додатну штету малини.

Рутава буба штету може нанети искључиво као одрасли инсект који се храни цветовима. Ова буба је најактивнија од 10 до 16 часова. Хемијске мере заштите се не препоручују, јер то може да наштети пчелама. Препоручује се обрада земље у зимском периоду, јер оне не подносе ниске температуре.

Велика малинина ваш преноси више врста вируса. За разлику од мале малинине ваши, нападнуто лишће малине се не коврџа. Код ове врсте штеточине ефикасне методе заштите су коришћење инсектицида и биолошких метода, појединачно или заједно, и коришћење што отпорнијих сорта малине.

Азијска воћна мушица може да нанесе огромну штету и пре и после бербе. Када се одложе јаја, ларве се крећу у дубину плода и тиме га разрушавају изнутра. Плод постаје мекан. Оштећени плодови брзо пропадају. На јако оштећене плодове могу да се накаче и остали паразити, као што су гљивице и бактерије, које изазивају трулеж. Као мера заштите препоручује се примена различитих инсектицида, да не би дошло до резистентности, која је могућа код D.suzukii. Што се тиче агротехничких мера, потребно је биљне остатке уклањати што је више могуће, закопавати, уништавати. Не препоручује се компостирање. Такође, потребно је стално контролисати плодове и амбалаже у којима воће стиже из увоза.

Дудовац може изазвати голобрст, пошто се две трећине времена вегетације  гусеница храни листом и штеточине практично скелетирају лист малине. На почетку се као мера заштите препоручује уклањање гнезда гусеница. Такође, саветује се примена инсектицида на бази Bacillus thurigiensis, јер имају повољне токсиколошке особине.

Ериофидна гриња листа малине

Појављује се у виду светлозелених мрља, које се касније шире, захватају цео лист и поприме боју од светлозелене до жуте. У случају ове штеточине, типично је подизање лица листа у виду мехура, а на наличју листа се губи маљавост, што је карактеристично при јаком нападу. Једина ефикасна мера заштите у овом случају је примена инсектицида широког спектра.

Јагодин цветојед штету наносе само у стадијуму одраслог инсекта,  тако што се храни младим лишћем и цветовима. Полажу јаја у цветове, исисавају сокове и цвет се постепено скроз осуши. Препоручује се уништавање свих биљака хранитељки у близини засада или уништавање заражених биљака, то јест, хемијско уништавање.

Мајски гундељ оштећује надземне делове биљке. Храни се првенствено лишћем биљке. Као превентивна мера у борби с овом штеточином се предлаже механичка обрада земљишта, тако што се ларве избацују на површину и купе их птице, или страдају приликом временских непогода. Такође, једна од препорука је да се пре полагања корена у земљу, он спусти у неки земљишни инсектицид.

Мала јагодина лисна ваш исисава сокове из листа, након чега се лист коврџа. Такође преноси и вирусе, што води ка додатној штети по малину. Као мера борбе с овом штеточином, предлаже се превентивно уклањање биљних остатака, као и коришћење инсектицида.

Заштита од болести и штеточина

Прво прскање се обавља у почетку листања малине. Ово прскање је намењено ради превентивне заштите од сушења избојака малина, па треба користити један од бакарних препарата, а ради сузбијања малиновог цветоједа користити адекватни инсектицид.

Друго прскање у другој половини априла се обавља ради заштите од сушења избојака малине и рђе малине неким од фунгицида, док се у исто време врши и заштита инсектицидима за сузбијање малинине ваши, малинине мушице, малининог цветоједа, малинине бубе.

Треће прскање се обавља пред цветање, ради заштите од сушења избојака малине, трулежи плодова и рђе, као и за

 сузбијање малинине бубе, малининог цветоједа, малинине мушице и малининог прстенара

Четврто прскање се обавља у прецветавању, ради заштите од трулежи плодова и сушења избојака малине и за сузбијање малинине бубе, малинине ваши и малининог коребуса.

Пето прскање се обавља на три недеље пре бербе, ради заштите од трулежи плодова и сушења изданака, као и за сузбијање малинине бубе и малинине ваши.