Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Najkvalitetniji je jesenji celer

Najkvalitetniji je jesenji celer

706
detail of celery root plant on white background

Celer je odličan izvor vlakana, kalcijuma, magnezujuma, fosfora, vitamina B i B6, vitamina C , vitamina K i mnogih drugih minerala.

Koren celera može stajati i do sedam nedelja na temperaturi između nula i dva stepena, dok se stabljika može čuvati najduže jednu nedelju.

Ne preporučuje se čuvanje celera sa drugim povrćem i voćem jer on ima jak miris.

U našoj ishrani celer bi trebalo da ima počasno mesto jer je prava riznica vitamina i minerala. Ali, nije svugde tako. Naše domaćice imaju naviku da listove i malo korena stave u supe i čorbe, i tu se najčešće stavlja tačka kada jeu pitanju njegova upotreba.

Međutim, primena celera daleko je raznovrsnija. Pored toga što je odličan dodatak supama, čorbama i potažima,listovi i seme celera upotrebljavaju se kao začin, ali i za dekorisanje različitih jela. Budući da se dobro kombinuje sa drugim vrstama povrća i voća, naročito sa spanaćem, kiselim jabukama i bananom, fantastičan je i koristan sastojak smutija. Zato, neugledan, bradati koren, listove, lisne drške pa čak i semenke nemojte svrstavati u – neki tamo zeleniš.

 Pola godine u zamrzivaču

Celer se može čuvati i u zamrzivaču, i za to postoje dva osnovna načina – sirov ili blago blanširan. Najbolje je da celer operete i osušite, posle čega ga nasečete na kockice i stavite u kese ili kutije. Celer, zamrznut na ovaj način, može da izdrži do pola godine, što je mnogo duže nego kada ga čuvate u frižideru. Imajte u vidu da posle odmrzavanja kockice ne uzgledaju baš privlačno, vlažne su i tamnije. Zbog toga ga stavljajte u jelo direktno iz zamrzivača.

Ovo povrće poznato je još od davnina. Pronađeno je u Tutankamonovoj piramidi, korišćeno u antičkoj Grčkoj, a spominje se čak i u Homerovoj„Ilijadi“ i „Odiseji“. Celer je odličan izvor vlakana, kalcijuma, magnezujuma, fosfora, vitamina B i B6, vitamina C , vitamina K, i mnogih drugih minerala. Sadrži veoma malo zasićenih masti i holesterola. U ishrani se koristi koren, stabljika i list.

Može da zimuje i u leji, podrumu…

Berba celera korenaša u našim agroekološkim uslovima obavlja se od oktobra pa do kasne jeseni, pre pojave jakih mrazeva. Celer korenaš pripremamo za veđenje tako što odsečemolistove, i ostavljamo samo kraće peteljke, a zatim vadimo koren. Naši poljoprivredni proizvođači praktikuju da pre pojave mrazeva izvade celer iz bašte ili njive i gusto ga posade u leje ili odlože u podrum, najčešće u sloj peska ili zemljeu kojem može da se održava ujednačena vlažnost. Moguće je da se čuva i u plasteniku, ali pri jačim mrazevima valja ga prekriti agrotekstilom ili folijom.

Ne preporučuje se čuvanje celera sa drugim povrćem i voćem jer on ima jak miris. Najduže se čuva ako se na mestu čuvanja obezbedi temperatura od nule do pet stepeni Celzijusovih,(najpoželjnija je oko jedan stepen)i relativna vlažnost vazduha 90-100%. U takvim uslovima može da se čuva oko 100 dana.

Domaćice koje ga gaje u sopstvenoj bašti sada treba da razmišljaju o tome kako da ovo povrće sačuvaju što duže, da ga mogu koristiti i tokom zime. One koje nemaju mogućnost da ga same uzgoje, znaju da kvalitetan koren mogu kupiti tokom cele godine na pijacama ili u marketima. Važno je da ne zaborave na njega. Ipak, najkvalitetniji je onaj direktno izvađen ili kupljen u jesen. Koren celera može stajati i do sedam nedelja na temperaturi između nula i dva stepena, dok se stabljika može čuvati najduže jednu nedelju. Posle toga gubi hranljive vrednosti.

Čuvanje celera na duže vreme je lak zadatak samo ako se držite nekih prostih pravila. Pre svega, treba da izaberete najsvežiji celer.Koren treba da je čvrst, a stabljika sveža i hrskava, bez tragova sušenja i truljenja. Stajanjem ovo povrće gubi boju i nutritivne sastojke, te ga ne kupujt narezanog, već isključivo svežeg. Vodite računa i o tome da listovi budu svetlozelene boje.Isecite krajeve stabla i dobro ih operite hladnom vodom. Mora da se ukloni sva nečistoća. Posle toga ih stavite na kuhinjski ubrus da se ocedi voda. Za kratkotrajnije čuvanje sakupite sve stabljike zajedno i umotajte ih u papir. Zatim ih upakujte u najlon kesu. Celer možete staviti i u vakuum kese. Spakovan celer stavite u deo frižidera za povrće. Druga varijanta je da ga pokrijete hartijom i da ga stavite u kutiju s poklopcem i odložite u frižider.

Svetlana Mujanović