Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Najljuće paprike na svetu rastu u Senti

Najljuće paprike na svetu rastu u Senti

326

Više krajeva u Srbiji poznato je po uzgajanju paprike, ali malo je povrtara koji proizvode ljute, čili paprike. Ipak, iako retko, mogu se pronaći u našoj zemlji. Na severu Vojvodine u Senti Juhas Kornel proizvodi baš takve male, čili paprike, a u svojoj bašti ima i najljućih sorti na svetu.

Piše: Andrijana Glišić

U svet paprika ušao je pre sedam godina, jer sam voli izuzetno ljutu hranu. Da ne bi, kao do tad, morao preko granice po najljuće sosove, odlučio je da sam zasadi papriku i od nje napravi sos.

Između 10 i 35 stepeni

– Uzgaja se po strukovima, ja ih imam oko 500. Imam deset do 15 različitih vrsta od kojih pravim šest vrsta sosova – ispričao nam je Juhas. – Tu su halapenjo, habanero, seven pot, jolokia, moruga skorpion, karolina riper. Imam po bojama – žutu, crvenu i smeđu varijantu, jer i same sosove pravim u tim bojama, zahvaljujući boji same paprike, bez ikakvih veštačkih dodataka.

Podneblje u Srbiji, kaže, odgovara proizvodnji ovih paprika. Samo ne smeju da budu na temperaturi ispod deset stepeni.

– To je zato što se hiberniraju, pa im treba i mesec dana da opet dođu sebi, da se probude i da se razvijaju. I previsoke temperature iznad 35 stepeni im ne prijaju, odbacuju cvetove, neće da se zametnu – objašnjava naš sagovornik.

Polovina njegove proizvodnje je na otvorenom, dok je druga polovina smeštena u plasteniku. Sam proces je, napominje, veoma dug. Semenke već u januaru posadi da bi se razvile i da bi do aprila imao sadnice, kako bi početkom maja mogle da se nađu na otvorenom prostoru.

Rekorderi u ljutini

– Kada je u pitanju ljutina, kod mene je najblaža halapenjo. To je osnovna meksička paprika i ima oko 10.000 skovila – kaže Juhas Kornel. – Onda sledi habanero sa 100.000 do 300.000 skovila. Imam paprike i do milion skovila. Tu su i karolina riper i moruga skorpion, koje su bile i svetski rekorderi u ljutini.

– Sama zemlja za proizvodnju ista je kao i za domaće sorte. Bitno je dobro đubrivo – kaže. – Samo se zalivanje malo razlikuje, jer se ne zalivaju koliko, na primer, domaća ajvaruša ili babura, pošto ljutina može da varira ako dobiju previše vode. Neće biti dovoljno ljute ako se pretera s vodom.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us