Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ ОДГАЈИВАЧНИЦА ПЕТЕРА ФИРИЦА МЕЂУ НАЈБОЉИМА У ЕВРОПИ: Милешево се по немачким овчарима...

ОДГАЈИВАЧНИЦА ПЕТЕРА ФИРИЦА МЕЂУ НАЈБОЉИМА У ЕВРОПИ: Милешево се по немачким овчарима прочуло

539

За Петера Фирица из Милешева, немачки овчари су најбољи пси на свету. У ову расу се, каже, заљубио у раној младости, да би 1973. године кренуо да их узгаја у својој одгајивачници „Vom haus Mileševac“. Све је почело као хоби, али је убрзо прерасло у начин живота и породични посао у који су, осим њега, укључени супруга, син и кћерка. Немачки овчари посебни су по много чему, објашњава наш домаћин.

Пише: Зорана Љубојев

– У селу је био један немачки овчар, а ја сам знао да пређем и два километра, само да бих га видео. Толико ме је привлачио још од малих ногу. Немачки овчари су добри чувари, добро подносе и зиму и лето. Не траже неке посебне услове. Изузетно су привржени власнику и читавој породици, предано чувају имање на којем бораве. Њихова примена је вишеструка, користе се у полицији, војсци, на границама, за спасавање људи из лавина, као гоничи стада, водичи слепих особа и као пси за терапије – објашњава Петер.

Обучавају службене псе

 Петеров син Адриан одрастао је уз немачке овчаре и од малих ногу је кренуо очевим стопама. Убрзо је схватио да га интересује рад са службеним псима. Заједничким снагама отворили су центар за обуку службених паса, где свакодневно раде с немачким овчарима.

– Са четрнаест-петнаест година сам кренуо на изложбе, где сам водио псе из наше одгајивачнице. Ипак, на себе сам преузео обуку и тренинг паса. Са тим се креће још од штенета и траје у одраслом добу пса. Важно је обуку почети у што ранијем узрасту, како би пас на време савладао и прилагодио се свим ситуацијама. Изузетно уживам и волим овај део посла и решио сам да се усавршавам у томе. Посећујем разне семинаре за обуку паса. Морам да кажем да је лако радити с немачким овчарима јер су паметни и послушни – каже Адриан и додаје да је животни век ове расе паса у просеку између осам и десет година, али неки могу да дочекају и дубоку старост са 14 година.

Немачки овчар, који је правилно васпитан и социјализован, биће веран пратилац свог власника током целог свог живота. Заузврат се морате посветити овом псу, неопходно је радити с њим и стално стављати испред њега нове менталне и физичке изазове. У супротном ћете имати нервозног пса с израженим лошим навикама.

– Дужина трајања обуке пса зависи од много ствари. У првом реду од карактера, да ли је лако учљив или је пргав. Принцип је исти као и код човека  – пси уче докле год су живи. Када савладају одбрану и напад, то не значи да с њима више не треба радити. Можда не мора са том динамиком, али ипак је потребно све понављати двонедељно или месечно – каже Адриан и додаје да код службених паса код радног испита постоје три сегмента  – траг, вежбе послушности и одбрана и напад. Када све то савлада, пас може положити испит.

Иначе, ова раса спада у првих пет најинтелигентнијих раса. Карактерише их велика жеља за савладавањем нових команди, па тако дресура ових паса не представља проблем. С тренингом послушности се креће још док је пас штене, а најбоље резултате даје доследност при дресури и награђивање.

Отпорни, али захтевни

Када је реч о здрављу, препоруке власницима је да своје љубимце заштите од срчаних црва, док у штенећем добу треба водити рачуна да се пас не зарази парвовирозом. Већина немачких овчара су здрави и отпорни пси, па не захтевају претерано честе посете ветеринару.

– Псе треба заштити и од короне. Важно је на време их вакцинисати и то чинити редовно – каже Адриан.

Многе болести које су заједничке за немачке овчаре резултат су инбридинга (укрштање у сродству) у раном постојању расе. Један од таквих проблема је дисплазија кука и лакта, што код пса може изазвати бол или артритис у старијем добу. Уколико штене набављате из проверене одгајивачнице, смањујете ризик од појаве оваквих проблема.

Желећи да у својој одгајивачници има најбоље примерке, Петер се окренуо генетици, анатомији и уопште квалитетном узгоју паса. Његови немачки овчари су надалеко чувени, а у прилог томе говоре и бројна шампионска признања, освојена на савезним, међународним и специјализованим изложбама, како код нас, тако и у свету.

– Од свих раса, немачки овчар је најзахтевнији за узгој. Мора да поседује снимак кукова, лактова, ДНА тест. Пси старости између девет и 13 месеци морају проћи проверу карактера, односно Vesenstest. Након тога приступају полагању радног испита, који се састоји од 18 радњи, провере послушности и водљивости, као и од провере пса на рукаву. Све то је неопходно да би неко могао да стекне услове за одгој ове расе. Зато је важан прави одабир приплодњака за кује. Морамо да гледамо карактер, пигмент, исправност углова, ставове предњих и задњих ногу. За врхунске примерке треба обратити пажњу на низ ситних, али и крупнијих ставки. Такође, веома је важна и одговарајућа исхрана, као и тренинг паса  – појашњава нам Петер Фириц и додаје да је у њиховој одгајивачници примат здравље паса.

Захваљујући таквом раду, пси одгајивачнице  „Vom haus Mileševac“ остварили су запажене резултате на изложбама у многобројним државама, па чак у далекој Индији и Костарики. Захваљујући деценијама рада, учења и професионалне селекције, Петер Фириц с поносом каже да је његова одгајивачница међу првима у Србији, али и Европи. То најбоље илуструје чињеница да се потомци његових паса налазе се на готово свим континентима, осим аустралијског.

Женке приврженије власнику

Када купују пса, власници треба да рачунају на то да ће наредних десетак година делити своје време и животни простор с њим. При избору расе на првом месту треба да буде карактер и потребе пса, па тек онда његов изглед.

Увек питам наше купце шта желе да купе. Јер, не може свако штене у свом леглу бити шампион. Зато их питам да ли им треба пас за чување дворишта, да ли за изложбе или за неку другу намену. Спрам тога препоручујем штене, спрам тога није ни цена иста. Ову праксу примењујемо откако постојимо, јер нам је важан фер и коректан однос са свим купцима, као и да буду задовољни. Много њих нам се враћа после 10, 20 или 30 година са жељом да поново набаве штене од нас. Иначе, за чување дворишта обично препоручујем женку јер су оне приврженије свом дворишту и власнику, за разлику од мужјака – каже наш домаћин.

Иначе, женка немачког овчара у просеку окоти између шест и осам штенаца.

– Од једне кује у периоду од две године можемо имати три легла. Водимо рачуна о томе да имају довољно времена да се одморе и поврате снагу за ново легло. Без обзира на то колико је храна којом хранимо кује квалитетна, треба им време за одмор, како би имале довољно млека за штенце. Такође, женке не паримо пре навршених 18 месеци – каже Петер.

Двадесет један дан након што се роде, штенци се чисте од паразита и тај поступак се понавља након две недеље, када добијају “папи” вакцину.

– Са седам недеља добијају редовну вакцину и тада су спремни за преузимање. Препоручујемо да то буде између 8 и 10 недеља старости. Евентуално уз договор с новим власником, штенце можемо држати код нас и нешто дуже. Зависи од захтева и потреба власника, да ли желе да добију пса с одређеним степеном социјализације, да ли желе да га ми чипујемо и вакцинишемо против беснила, што је обавезно после три месеца – истиче Фириц.

Међународни судија

Иначе, Петер Фириц је уједно, већ више од две деценије и међународни кинолошки судија за девет FCI група.

– Судим у целом свету, не само немачке овчаре, већ и остале расе паса. Такође, сам једини у Србији који издаје узгојне дозволе за немачке овчаре. Морам да кажем да је Међународна кинолошка федерација пре осам година дала дозволу да се издају родовници за дугодлаке немачке овчаре. Такође, они могу да се између себе паре, док краткодлаки могу само с краткодлакима. Ту постоји другачија пигментација длаке, па тако постоји сиви немачки овчар који је радна линија, као и с палежом у комбинацији црне и жуте боје. Ту је присутна и разлика у анатомији, као и делимично у карактеру, јер су сиви одгојени само за рад, а не за екстеријер, док су ови други подједнако и за рад и за екстеријер. Постоји још мутација боја које се признају – објашњава Фириц.