Насловна ПРЕПОРУЧЕНО Opojni mirisi zrelog leta

Opojni mirisi zrelog leta

336

Priroda je obukla najlepšu, najšareniju odoru, okitila se raznobojnim đinđuvama, opojni mirisi zrelog voća i povrća lebde svuda oko nas. Samo valja pružiti ruku, pobrati plodove svoga rada i sladiti se.

Povrtnjak

Visoke temperature i isušivanje tla dovode i do većih potreba biljaka za vodom, posebno plodovitog, a s obzirom na to da je u julu i vegetacija na vrhuncu, biljkama treba osigurati dodatne količine vode, ali i hranljivih materija. Povrće se zaliva rano ujutro ili u sumrak, kada temperatura nije visoka, jer će u suprotnom doći do uvenuća.

Sada je idealno vreme za berbu paradajza, paprike, krastavca, boranije. Paradajz, krastavac i papriku je važno brati pravovremeno i redovno, kako bi se podstaklo dalje cvetanje, zametanje i dozrevanje novih plodova. Osim njih, tu su i mahune boranije koje takođe valja često brati da bi se zametale mlade. Beru se i tikvice, dinje, kupus, kelj, karfiol, keleraba, praziluk, a vade beli i crni luk, krompir, šargarepa i peršun. Berba graška, za one koji su ga posejali kasnije, privodi se kraju.

Prva polovina ovog meseca idealna je za rasađivanje kasnih kupusnjača, kao što su kelj, karfiol, keleraba i kupus.

U julu se seju krastavci kornišoni kao postrni usev.

Boranija kao postrni usev, seje se najkasnije do polovine jula. Obično se smenjuje s ranim kupusom, graškom, lukom srebrenjakom ili salatom.

Neposredno posle priprema zemljišta iza strnih žita, graška, boranije, salate ili luka, seje se cvekla.

Rotkva se takođe seje u ovom mesecu, a dobri predusevi su grašak, boranija, spanać i salata, dok su kupusnjače loši. Seje se od sredine jula.

Voćnjak

Jagode su prve obrane, ali na njih se u julu ne sme zaboraviti. Nekada su se u ovom mesecu zasnivali novi jagodnjaci. Zbog promene klime taj posao je odložen za kraj leta-početak jeseni. Do tada treba odsecati sa žbunića višak stolona, odstranjivati stare listove, zalivati ih da bi se formirali cvetni pupoljci za sledeću godinu.

U zavisnosti od nadmorske visine i sorte, malina se priprema za berbu, bere ili je obrana. Po završetku berbe malinjake valja spremiti, odrezati izrođene lastare, kroz par dana ih izvući iz žice.

Berba višanja je pri kraju, a kada se završi, da voćke ne bi izgubile listove, pa se ponovo razlistavale i iscrpljivale, treba ih zaštititi od parazitne gljive Blumeriella jaapii, prouzrokovača pegavosti listova.

Zemljište u voćnjacima koji se navodnjavaju, a u onim drugim posle jake kiše, čim se prosuši, treba površinski obraditi, razbiti pokoricu i razrahliti ga.

Profesionalnim kalemarima ne treba pričati, ali one amaterske da podsetimo da se u ovom mesecu radi kalemljenje očenjem na spavajući pupoljak.

Pčelinjak

Lepo vreme odgovara i osama i stršljenovima koji se ubrzano razmnožavaju i prete pčelama. Obavezno se moraju uništavati, a biraju se preparati neškodljivi za pčele.

Ne sme se zaboraviti ni na grabež, zbog kojeg je potreban veliki oprez.

Intenzivira se i zaštita od varoe.

Uspešno uzgojene i proverene matice sada valja uvesti u društva i pripremiti ih za dolazeću, količinski najbogatiju pašu – suncokret.

Zelenilo

Redovno treba uklanjati precvetale cvetove ruža i drugog baštenskog cveća kakve su salvije, zevalice, dragoljub.

Lisne vaši, ali i prouzrokovači bolesti, ne zaobilaze ni cvetnice pa ih valja kontrolisati i redovno protiv njih biljke štititi.

Vinograd

Loza je izrasla, lastari padaju na sve strane i treba ih ukrotiti, privezati a višak odstraniti zelenom rezidbom da ne bi samo uzalud trošili vodu i hranu.

Preostalu lozu valja i dalje štititi od gljiva preouzrokovača pepelnice, plamenjače i zelenog botritisa. Treba redovno pratiti let leptira grožđanih moljaca, a grozdiće pregledati, kako bi se na vreme zaštitili od proždrljivih gusenica.

Lekovito i začinsko bilje

U julu treba obrati nanu, obavezno pre cvetanja, i u tankom sloju je prosušiti, da bi se dobila „sirovina“ za kvalitetan čaj.

U ovom periodu mogu da se sakupljaju beli slez, bokvica, brusnica, dobričica, glog, dimnjača, pitomi kesten, hajdučka trava, crni slez, kantarion, plućnjak, pelin, rusomača…

Gljive

Iskusni gljivari znaju da postoje i nejestive, ali lekovite pečurke. One se sakupljaju tokom cele sezone. Među njima najrasprostranjenije i najpopularnije su hrastova sjajnica, ganoderma lucidum, ganoderma aplanatum, ćuranov rep, brezova guba…