Насловна РАЗНО Орезивање папака код оваца и коза

Орезивање папака код оваца и коза

522

Једна ствар која је заједничка за све расе оваца и коза јесте потреба и значај неге папака. Редован преглед папака, да би се установила појава оболења или претеран раст треба да буде уобичајена пракса на сваком газдинству. Папке треба редовно прегледати, да би се видело да ли има обољења или претераног раста.

Брзина раста папака се донекле разликује код разних раса. Код оваца и коза папци расту око 3-5 милиметара месечно. С порастом папака настају проблеми, пре свега што се губи стабилност при стајању грла, а нарочито су велики проблеми везани за кретање. На овај начин долази до поремећаја општег здраственог и физичког стања оваца и коза, што доводи у тежим случајевима до смањења узимања хране и воде.

На раст папака утиче раса овце, али и влажност и карактеристике подлоге. Овце које пасу на каменитим, сувим подлогама вероватно неће захтевати онај обим неге стопала који је потребан овцама на мекшим подлогама, без камења и са више влаге. Овцама у областима с много кише треба чешће прегледати папке него онима на местима где су падавине ретке. Учесталост прегледа ће зависити од специфичних услова. Овце које се држе на дубокој простирци, на пример, вероватно ће захтевати више неге папака. У неким стадима се папци орезују код свих грла најмање једном годишње, и то често пре но што се грла пусте на летњи испашу. Међутим, у Србији је чешћа појава да велики број власника стада једноставно прати стање папака, па их орезује по потреби код појединачних грла.

Пре или касније, сваки пастир се суочи са орезивањем папака. Папке оваца је лакше орезати ако су оне стајале на мекој или влажној земљи (на пример у касно пролеће), него ако су стајале на тврдој и сувој земљи (на пример средином лета). За пастире који желе да ураде орезивање код целог стада у једној сезони, добра је препорука да то планирају у периоду када ће папци бити мекши, па тако и орезивање лакше.

Код орезивања папака потребно је скинути сав вишак, који је у међувремену израстао, али не више од тога јер би тада могла да настану повређивања, па би укупан ефекат могао да буде можда гори него пре орезивања.

Постоји велики број прибора за орезивање папака који су специјално прилагођени за овце. Шта ће се одабрати, ствар је личног опредељења. Маказе за орезивање воћа могу бити погодне за мала стада, али никако неће моћи да орежу папке више стотина грла. Типичан метод се састоји од хватања овце, њеног обарања, орезивања папака на све четири ноге, па потом пуштања. Радите пажљиво и немојте дозволити да се изнервирате. Ићи ће брже како будете стицали искуство. Уколико погрешите, па предубоко засечете, не паничите. То је слично заноктици – чињеница је да боли, може и да крвари, али од тога још нико није умро. К

ако су овце постајале све веће и јаче, а пастири искуснији и паметнији, у земљама са развијеном овчарском и козарском производњом велики број је прешао на коришћење столова или сандука који се могу нагнути. Сандуци се обично поставе у систем за руковање, па овца корача дуж пролаза, улази у сандук, а онда ју је лако преврнути на леђа и орезати папке. Такви сандуци много олакшавају посао, а и чобанин може поново да исправи леђа када посао заврши! Код неких модела је потребно овцу (у сандуку) окренути ручно, док други имају федер или раде помоћу хидраулике. Када је оваца много, а папци су изразито тврди и суви, или када примена стола који се нагиње тражи да се са грлима ради брзо, могу се користити пнеуматски орезиваћи папака који раде уз помоћ компресора и тако значајно скратити време потребно да се посао обави.

Поповић Горан, дипл.инж, ПСС Пирот