Насловна РАЗНО Овас у исхрани домаћих животиња

Овас у исхрани домаћих животиња

169

У време великих поскупљења и поремећаја тржишта житарица сви произвођачи теже економичнијим оброцима. Једна од житарица која је економична за производњу и може да појефтини оброк јесте овас. Због великог садржаја влакана која потичу пре свега од љуске, зрно овса садржи најмање енергије од свих житарица које се гаје на подручјима с умереном климом. Због тога је за исхрану непреживара најбоље љуштити овас.

Овас садржи око 12% сирових протеина, а сирове целулозе око 11%. За разлику од других жита, зрно овса садржи глукане који успоравају усвајање протеина и угљених хидрата из органа за варење, што је непожељно, нарочито код млађих животиња у интезивном тову. Међутим, те исте материје пожељне су у исхрани људи јер снижавају ниво холестерола и глукозе у крви. Количина масти у зрну овса је 5%, а оне су у значајном проценту изграђене од незасићених масних киселина, што веома повољно утиче на састав млечне масти и што омогућава добијање мекшег маслаца, који је технолошки неповољнији за употребу. Овас се највише употребљава у исхрани коња, како због укуса тако и због дијететичког деловања на варење. Коњи, храњени овсем, веома ретко оболевају од колика и такозване празничке болести. Одраслим грлима се даје у зрну, а ждребадима и старијим коњима прекрупљен. У оброцима за коње који тешко раде, 50 % овса требало би заменити кукурузом због веће концетрације енергије.

Овас се нарочито препоручује у исхрани приплодног материјала говеда и бикова за приплод. Сматра се да у исхрани бикова повољно делује на сперматогенезу. Количина овса у смешама за телад је до 15 %, а за тов јунади до 35 %. Може се давати и приплодним овцама до 15 % у смеши, јагњадима до 10 % и грлима у почетку това, с тим што са одмицањем това треба смањити његов удео у оброку.

Овас се најчешће не препоручује за исхрану живине због тога што проузрукује проблеме у варењу хране. Међутим, показало се да укључивање овса у оброке за товне пилиће у количини од 10-15% доприноси бржем опорављању и смањењу појаве кљуцања перја и смањењу канибализма. У нормалним ситуацијама се препоручује 2% овса у смешама за товне пилиће узраста до 21 дан, односно 4% за категорију пилића од 21-42 дана узраста, док се за приплодни подмладак, старости до 6 недеља, препоручује 12%, а за старосну категорију 7-20 недеља до 16% удела у смеси. Комерцијалне носиље требало би да добијају до 12% овса у оброку, а носиље јаја за приплод до 16%. Овас се може давати и супрасним крмачама до 25% у оброку, крмачама у лактацији до 15%, прасадима на сиси до 6%, а прасадима по залучењу до 10%, као и грлима у тову и приплоду до 15%. Међутим, требало би знати да овас доводи до стварања мекше масти у односу на јечам и кукуруз, због чега се добија сланина лошег квалитета.