Насловна ТЕМЕ ГЉИВЕ Ove godine determinisano je oko 100 vrsta gljiva

Ove godine determinisano je oko 100 vrsta gljiva

312

Ove godine determinisano je oko 100 vrsta gljiva. Najviše je bilo vrganja, ali i nekih drugih interesantnih vrsta. Determinator i potpredsednik Mikološko gljivarskog saveza Srbije Sunčica Jović kaže da je pronađeno desetak vrsta koje nisu bile karakteristične za proleće.

– Gljive ne znaju koje je godišnje doba. Bilo je dosta jesenjih gljiva koje nismo očekivali na proleće. Kortinarijus, na primer, koji spada u otrovne gljive. Rod kortinarijus je karakterističan po sporama koje boje dršku. Najčešće su u tim jakim crvenkastim, braon, zelenkastim bojama koje nas, na neki način, upozoravaju. Nismo ih očekivali na jesen ali s obzirom da su bile kiše i da su noći hladne, pojavile su se. Nismo očekivali, a našli smo desetak vrsta iz roda amanita. Ovo je bila prilika da ljudi vide razlike između preslica koje su jestive i smrtno otrovnih, čak smo našli i muharu. I ona je karakteristična za jesen, a brali smo je na proleće – primećuje Sunčica Jović.

Sva gljivarska udruženja u Srbiji trude se da promovišu gljivarski turizam.

– Gljive su hrana budućnosti, one su veoma zdrave za naš organizam. Sam odlazak u šumu je lekovit za dušu, a promovisanje naših krajeva je bitno za turizam Srbije. Takođe, edukacija je od primarnog značaja. Pored druženja važno je prenošenje znanja na nove i mlade članove. Ova manifestacija u Ćupriji je dobra, jer se sastoji iz dva dela. Na proleće su „Dani gljiva“ kada je uvek bogata berba i tada determinišemo gljive, a drugi deo je na jesen kada radimo popis i tada je cilj da nađemo retke gljive. Uspešni smo u tome. Godinama unazad svake jeseni nađemo neku koja je jako retka, ne samo ovde već i u celoj Srbiji. To nam govori da je zemljište u okolini Ćuprije kvalitetno i pogodno za pojedine retke gljive. Ovde su čiste šume, nema smeća i divljih deponija. A sve to ima uticaja na broj gljiva – objašnjava Sunčica Jović.

Manifestacija „Dani gljiva“ uvrštena je u zvanični kalendar Mikološko gljivarskog saveza Srbije.

Piše: Jelena Lukić