Насловна РАЗНО Пангасијус – да или не?

Пангасијус – да или не?

545

Пангасијус је врста слатководне рибе која се често узгаја у аквакултури. Потиче из реке Меконг у југоисточној Азији. Најпрепознатљивији је по томе што га карактерише млечно бело месо. Млађи и ситнији представници ове врсте гаје се као акваријумске рибе, док они старији и крупнији могу достићи дужину од чак 1,5м и тежину од преко 50кг.

Када је реч о здрављу, мишљења о пангасијусу су подељена. То је релативно јефтина и приступачна риба, али је људи купују с опрезом, пошто њен квалитет у многоме зависи од узгојне праксе. Наиме, неки узгајивачи пангасијуса користе интензивне методе узгоја, укључујући примену хемијских адитива и антибиотика, како би подстакли раст рибе и спречили болести у гушћим рибњацима. Ови поступци могу имати потенцијалне негативне учинке на околину и резултирати остацима хемикалија у месу рибе.

Када је реч о нутритивним вредностима, пангасијус је извор протеина, омега-3 масних киселина и витамина А, Ц, Е и Д. Међутим, садржај омега-3 масних киселина у пангасијусу није тако висок као у другим врстама риба, као што су лосос или скуша, на пример. У њему такође има и натријума, магнезијума, гвожђа, калијума,

Важно је напоменути да квалитет пангасијуса може варирати, у зависности од узгојне праксе и извору набавке млађи. Он се често узгаја у рибњацима коришћжењем система интензивне аквакултуре. За успешно гајење ове рибе коју понекад, а често непоравдано, бије лош глас потребно је испунити неколико критеријума.

Избор рибњака: За узгој пангасијуса бира се прикладан рибњак који треба да има довољну површину и дубину, као и слободан приступ чистој води. Такође, важно је да рибњак има добар систем протока воде како би се осигурала циркулација и квалитет воде.

Узгојни материјал: Узгој пангасијуса може се обавити коришћењем млађи или већих риба. Узгој млађи обично укључује узимање јаја или млађи из дивљих популација или њихово потомство.

Храњење: Пангасијус се храни посебном рибљом храном, обично у облику гранула или пелета. Храна мора бити прилагођена њиховим прехрамбеним потребама, што значи да треба да има адекватан ниво протеина и других хранљивих материја.

Управљање квалитетом воде: Квалитет воде је кључан за успешан узгој пангасијуса. Редовно се проверава и одржава оптималан ниво пХ вредности, температуре, кисеоника у води и других параметара. Филтрација и прочишћавање воде такође су важни, како би се уклонили отпадни производи риба и одржала чиста вода.

Управљање болестима: пангасијус може бити осетљив на болести. Зато се спроводе мере превенције и надзора, како би се смањио ризик од болести. Ово укључује употребу сигурних и одобрених лекова или вакцина, као и редовно надзирање риба.

Узгојна фаза и раст: ова риба се узгаја неколико месеци до годину дана, у зависности од циљане величине рибе. За време узгоја редовно се контролишу величина, тежина и здравље појединих примерака, како би се стекла слика о популацији.

Берба: Када рибе достигну жељену величину, спроводи се берба или жетва. Рибе се обично хватају и селективно одабиру према величини или тежини. Потом се припремају за дистрибуцију или прераду.

И. Ш.