Насловна ВЕСТИ Партнерство трговаца и произвођача предуслов за развој пољопривреде

Партнерство трговаца и произвођача предуслов за развој пољопривреде

152

Сарадња трговачких ланаца и локалних произвођача је предуслов за ојачавање сектора производње и припрема за извоз, поручио је министар унутрашње и спољне трговине Томислав Момировић.

Као учесник панела „Домаће, свеже и провереног квалитета“ који је одржан на Макси Националном фестивалу хране у Београду, Момировић је истакао да су за бржи раст битни изградња поверења и заокруживање трговачког циклуса. Оценио је да су се пољопривредна и прехрамбена производња показале као ослонац Србије, те да те индустрије чине 20 процената извоза и остварују суфицит спољнотрговинске размене од 1,8 милијарди евра. Истакао је да је циљ Владе Србије обезбедињавање фер услова уз минимално мешање на тржишту и уклањање свих баријера.

Игор Грабеж из Министарства пољопривреде нагласио је да државна подршка сектору пољопривреде расте сваке године, те да обухвата разне видове помоћи у више сегмената. Поручио је да је најбоље да актери делују као целина и да је онда успех сектора известан, али да је пут до њега дуг као у сваком бизнису.

Потпредседница компаније Делез Србија Јелена Павловић нагласила је да у том трговачком ланцу са 500 трговина под више брендова постоји стална контрола која обезбедјује квалитетно и свеже воће и поврће.

Истакнуто је да је од почетка ове године ланац Делез откупио 46.000 тона воћа и поврћа које долази са домаћих њива.

– Делез Србија гради партнерски однос са својим добављачима већ годинама уназад и у том процесу растемо сви заједно. Намера нам је зато да додатно повећамо удео домаћих производа и да увозимо само оне који због климатских услова не успевају код нас – поручила је она.

Додала је да у сарадњи са Делезом произвођачи могу да рачунају на сигуран пласман својих производа, а додатно добијају смернице и подршку за усвајање и примену високих стандарда квалитета и безбедности из области производње неопходних за излазак на тржиште ЕУ. Павловић је рекла да ће Делез наставити да уводи и разне иновације, преко синергије привреде и науке, те истакла сарадњу са Факултетом ветеринарске медицине и Пољопривредним факултетом Универзитета у Београду.

– Остаћемо креатори добре праксе и пример компаније која негује партнерство и одговорност према заједници – поручила је она.

Амбасадор Холандије Јост Реинцес рекао је да је сарадња у индустрији пољопривреде важан аспект билатералних односа две државе.

– Холандија је партнер Србији на њеном путу ка прикључењу Европској унији, а једна од области у којима блиско сарађујемо је и јагодичасто воће где удруженим снагама помажемо развој сектора и трансфер знања – подсетио је он.

Професор Пољопривредног факултета у Београду Илија Ђекић оценио је да је сарадњу пољопривредника и трговинских ланаца, те заједнички развој, допринео безбедности и високом квалитету хране у Србији. Изразио је очекивање да ће уз даљу сарадњу у коју је укључена и наука резултати на том пољу бити већи. Као једну од иновација у овој области Ђекић је навео и концепт „Без остатака пестицида“  ове године премијерно примењен на производњу бостана који је пласиран кроз ланац Делез.

Највећи пољопривредни произвођач лубеница на Балкану Горан Блануша истакао је предности сарадње са великим трговинским ланцима као што је Делез а посебно значај пројекта „Без остатка пестицида“ чији је његова производња темељ.

Са панела је поручено да је трансфер знања незаобилазан фактор развоја пољопривредне производњу, као и да стуб напретка представљају партнерства произвођача са трговинским ланцима.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay