Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА PIHTIJE NEKAD I SAD: Od sirotinjske hrane do delikatesa za gurmane

PIHTIJE NEKAD I SAD: Od sirotinjske hrane do delikatesa za gurmane

559

Pihtije su tradicionalno jelo koje se ili voli, ili ne voli! Spadaju u grupu jela koja su u prošlosti proglašavana hranom za siromašne, a u ovom veku dobila epitet i ulogu – delikatesa.

Piše: Biljana Nenković

Najčešće se prave od najjeftinijih delova svinjskog mesa, koji se na drugi način skoro ne mogu ni upotrebiti. U lonac za pihtije se stavljaju glava, uši, nogice, papci, tetive ili kolenica. Prave se i juneće, ili od pilećih nogica.

Prirodni kolagen za zdrave zglobove

Pihtije se na sto iznose za praznike, slave, Novu godinu i neizostavno su predjelo za svako, najčešće, zimsko okupljanje porodice. Služe se i uz aperitiv, s kiselim kupusom i vrućom rakijom. U različitim krajevima Srbije ovo jelo ima i različite nazive. Na jugu i u centralnoj Srbiji ga obično nazivaju pihtijama, na severu aspikom, hladetinom, ponegde i smrznutom supom.

Protivnicima masne hrane pihtije nisu omiljeno jelo, a nutricionisti ih oprezno preporučuju u ishrani. Naime, pihtije su pune želatina, odnosno, prirodnog kolagena koji je odličan za zdravlje zglobova i hrskavica, kose, noktiju i kože. Čuju se preporuke da masnoću s površine stegnutih pihtija treba ukloniti, ali gurmani retko to čine.

Dugo kuvanje na umerenoj vatri

U pripremi pihtija najvažnije je da se dugo kuvaju na umerenoj temperaturi, kako bi se iz kostiju izvukao želatin. Vreme potrebno za spremanje je između 4 i 6 sati.

Postoji osnovni recept za pihtije od svinjskog ili junećeg mesa, ali i brojni varijeteti, te se na svečanim ručkovima služe i posne od ribe ili od mahunarki. U pojedinim krajevima dodaju im suvo meso ili neki od začina. Neko voli da dodaje peršun, paškanat, lovorov list, biber, šargarepu, crni i beli luk.

Kažu da izvorne pihtije predstavljaju seckano meso u želeu od salamure.

Pihtije po starom receptu

Način pripreme: Svinjske i juneće noge se prvo dobro operu, a zatim kuvaju u 4 do 5 litara vode u dubokoj posudi uz tihu vatru. Na površini će se tokom kuvanja stvarati pena koju treba vaditi. Kada pena prestane da se pojavljuje, dodaje se biber u zrnu i so. Kuvanje traje do trenutka kada meso počne da se odvaja od kostiju, a voda uvri do pola i postane lepljiva među prstima. Lonac se skloni sa šporeta i pokupi masnoća, ako je ima previše. Tečnost treba procediti, meso odvojiti od kostiju i iseckati ga. Izliti pihtije u tanjire ili druge pliće posude, preko njih dodati seckan beli luk ili peršun, po želji posuti biberom i alevom paprikom i ostaviti na hladno mesto da se stegnu.

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us