Насловна ВЕСТИ1 ПИТАЊА ЧИТАЛАЦА: Шта није у реду с мојим лешником?

ПИТАЊА ЧИТАЛАЦА: Шта није у реду с мојим лешником?

424

Наш читалац Сава Папић из Суботице има засад леске, сортеистарски“, стар пет година, који добро рађа, али ни прошле, ни ове године није успео данапабирчи“ ни шаку квалитетних лешника. Сва језгра су била смежурана, тамна и неупотребљива. Замолио нас је да му препоручимо мере заштите.

У тражењу одговора помогла нам је дипломирана инжењерка Катарина Радоњић,саветодавац у Пољопривредној саветодавној служби у Врбасу, која се с овим проблемом често сретала у засадима леске код тамошњих воћара.

Истраживања инжењерке Радоњић показала су да је проблем у засаду леске нашег читаоца настао “здруженим“ радом гљива и смрдибуба.

– Трулеж језгра лешника изазива гљива Nematospora coryli, која живи као сапрофит на лески – каже наша саговорница. – Гљива се размножава пупљењем као квасац, а с плода на плод, и с воћке на воћку преносе је инсекти, убодом. У овом случају то су стенице, познатије као смрдибубе, које рилицом, убадајући плод, у њега убаце и споре гљиве и оне у њему пупе, расту и размножавају се и изазивају труљење језгра лешника. Овако заражена језгра црне су или тамне боје. Сушење почиње од врха и шири се на доле, плод је ситан и деформисан, киселкасто-горког укуса и неупотребљив је за исхрану. Врло често се на спољашњем делу не виде симптоми, а они се разликују у зависности од тога када је настала зараза.

Уколико је плод заражен рано, у време његовог формирања, а то је током маја и јуна, тада комплетно језгро пропада, па су такви плодови шупљи. Ако се с унутрашње стране празних плодова уоче и капљице смеђе боје, то је најпоузданији знак да је језгро заразила ова гљива. Код других проузроковача сушења језгра ових капљица нема.

Ако је стеница плод убола у каснијој фази развоја, када је већ био формиран, језгро се суши, мења боју и укус, а нешто ипак остане у плоду. Али, ни таква језгра нису за исхрану.

Иако је проузроковач ових промена гљива, заштита је усмерена на стенице. Да није њих, споре гљиве не би могле да доспеју у плод лешника. Сузбијање ове гљиве је углавном превентивно, а спроводи се у време формирања плодова.

Све механичке повреде могу бити пут за улазак гљиве, па их је потребно смањити на најмању меру.

– Лешник од стеница треба заштитити чим се формира плод, то је и време када се стенице масовно јављају – саветује инж. Радоњић.- Могу да се користе инсектициди на бази циперметрина – Cipkord 20-EC, Fastak 10-EC, Konzul, или пак Mospilan 20 SG, Mospilan, и комбинација Talstara и Kalipsa.