Насловна ВЕСТИ Подршка пољопривреди кроз ИПАРД програм

Подршка пољопривреди кроз ИПАРД програм

207


Државни секретар у Министарству финансија и национални службеник за одобравање ИПА средстава Гојко Станивуковић учествовао је на осмој седници ИПАРД 2 Одбора за праћење и нагласио да је сектор пољопривреде један од најважнијих у Србији, са значајним учешћем у БДП-у и у укупној запослености.
Како је саопштено из Министарства, Станивуковић је истакао да се значај пољопривреде посебно показао у времену пандемије вируса корона, када је Србија била једна од ретких земаља која није имала несташицу хране, и која је била у стању да храну и извози.
Навео је да сектор пољопривреде мора да буде подржан на све начине, што Влада Србије, каже, и чини годинама уназад, кроз субвенције из националног буџета, али и уз све већу подршку Европске комисије (ЕК), кроз ИПАРД.
Напоменуо је и да је ИПАРД програм веома значајан алат подршке том сектору и реализацији конкретних мера за чије спровођење је држава Србија акредитована.
„Надам се и чврсто верујем, да ће у наредној години доћи до значајног повећања искоришћености средстава, имајући у виду све иницијативе које су покренуте, на којима сви заједно радимо, а које би значајно имале утицај на убрзање спровођења програма и већу искоришћеност доступних средстава“, рекао је он.
Станивуковић је објаснио да се у претходном периоду радило на убрзавању процеса одобравања и уговарања као и имплементације ИПАРД-а.
„Један од кључних аспеката спровођења ИПАРД програма је и јачање капацитета структура које су укључене у овај процес. Уз велику подршку Министарства финансија, Министарство пољопривреде је усвојило нову систематизацију у мају 2021. године“, каже Станивуковић.
Додаје да је новом систематизацијом обезбеђен значајан број нових радних места која ће сигурно допринети бољем функционисању ИПАРД система, али да то подразумева и додатан број људи.
Рекао је да је новом систематизацијом у Министарству пољопривреде издвојено и посебно Одељење за управљање ИПАРД програмом, што ће допринети јачању административних капацитета за праћење и спровођење мера.
„Као један од приоритетних циљева које смо на самом почетку поставили је и реализација спровођења политике задржавања кадрова која се односи на читав систем институција које су акредитоване за спровођење ИПА програма. Сигуран сам да ћемо ускоро видети и јасне резултате када је то у питању“, рекао је он.
Станивуковић је напоменуо да је прошле недеље Влада Србије усвојила измене Уредбе о разврставању радних места и мерилима за опис радних места државних службеника, којом ће се кључним телима ИПА система отклонити ограничавајући проценат за напредовање запослених на највиша звања.
„Прве резултате промене ове уредбе мерићемо на крају године, када би требало да имамо умањен проценат одлива обученог кадра у целом систему“, објаснио је он.
Рекао је да очекује да се процес апсорпције ИПАРД средстава убрза и навео да је уверен да ће једним делом то и постићи увођењем промена важећег правног и процедуралног оквира.
Државни секретар се осврнуо на посебну пажњу која је посвећена третирању могућих неправилности у спровођењу и трошењу ИПАРД средстава и подвукао да је комуникација са ЕК и Европском канцеларијом за борбу против превара (ОЛАФ) по овом питању редовна и отворена, што ће се наставити и у наредном периоду.
Станивуковић је закључио да ће Министарство финансија наставити да даје подршку Министарству пољопривреде и ИПАРД агенцији у заједничком процесу спровођења ИПАРД програма и припреми за будуће акредитације нових мера.
Поред Станивуковића, у уводном обраћању осме седнице ИПАРД ИИ Одбора за праћење, говорио је и в.д. руководиоца јединице за претприступну помоћ Генералног директората за пољопривреду и рурални развој – Европска Комисија Мариус Лаздинис.

Извор: Танјуг

Фото: Pixabay