Prednosti ovih sela za bavljenjem poljoprivredom su što ona imaju veoma visok potencijal i osnovu, koju kada proizvođači pravilno koriste visoki prinosi i kvalitet su zagarantovani. Dobar im je položaj, otvorene plodne površine, prostrani predeli, što nudi mogućnost za bavljenje mešovitom proizvodnjom. To i dovodi do toga da se proizvođači bave različitim poljoprivrednim oblastima, najčešće ratarstvom i stočarstvom. Primetno je da skoro svaka kuća proizvodi povrće bar za svoje potrebe, a ima i voćara, zaljubljenika u ovu proizvodnju. Stanovništvo koje živi u njima tradicionalno se od davnina bavi poljoprivredom.
Kojom će se delatnošću poljoprivrednici baviti, pored nabrojanih uslova, zavisi i od potreba na tržištu. Obraća se pažnja i na trendove, savremeniju tehnologiju, izbor sadnog materijala, semena, hibrida i dr. Nastoje domaćini koliko god je to moguće da primene sve što je potrebno tokom proizvodne godine. Ističu da ne žale ni rad ni trud ni ulaganja, samo da ih vreme ne iznenadi, kako bi došli do željenih rezultata. Poslednjih godina imaju bojazan, kao i proizvođači u ostalim krajevima, od ekstremnih klimatskih uslova, mraza, grada, jakih vetrova, pa se kako ističu navikavaju i na sve to, raspitujući se šta i oni sami mogu preventivno da urade.
Od stočnog fonda je pretežno zastupljeno svinjogojstvo, pčelarstvo, živinarstvo. Domaćini koliko im uslovi dozvoljavaju vode računa o uslovima u objektima, ispravnoj vodi, kvalitetnom obroku, higijeni životinja, preventivnim merama i održavanju njihovog zdravlja.
Za bavljenje ratarstvom, proizvodnjom žitarica i kukuruza, sejanih livada, deteline i dr. biljnih kultura, prostiranje parcela, koje je najčešće u ravničarskim predelima dozvoljava olakšan rad uz primenu raspoložive mehanizacije. Kažu domaćini da sa kvalitetnim repromaterijalom rešavaju pola problema, poseju i pođubre, pa onda samo strahuju od nevremena, ostalo je kažu sve rešivo na putu do žetve.
Poljoprivredna delatnost je uglavnom nasleđivana, tehnologija je poprimala savremenije tokove, uvođen je noviji sortiment, ali oblast proizvodnje ili kulture na gazdinstvu skoro da se i nisu menjale. Oni domaćini koji su proizvodili prasad i nastavili su time da se bave, dok oni koji su sejali žitarice nisu menjali kulture. Ima proizvođača koji proizvode med i ostale pčelinje proizvode, kao i onih koji imaju zasade pod voćem, najčešće na manjoj površini za lične potrebe. Često je to šljiva. Bave se oni i povrćem, spremaju domaćice izuzetno kvalitetnu zimnicu.
Tradicija i njeno očuvanje u vezi sa ogromnim radom su srž ovih gazdinstava. Privremeni organ grada Prištine krase i domaća radinost, kuhinja, običaji, folklor i drugi vidovi kulture.
Zoran Milosavljević dipl.inž.polj.