Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Pomozite voću i povrću posle grada

Pomozite voću i povrću posle grada

77

Tokom jučerašnjeg dana pojedine regione u našoj zemlji zahvatile su obilne padavine i grad. Grad je bio izrazito lokalnog karaktera. Štete koje grad izaziva mogu biti direktne i indirektne, a stepen štete zavisi od nekoliko faktora od kojih su najvažniji veličina zrna grada, dužina izloženosti biljke gradonosnim padavinama, osetljivosti fenofaze razvoja i biljne vrste.

Grad prouzrokuje mehaničke povrede na biljkama: kidanje, lomljenje, i bušenje tkiva listova, stabala, plodova i rodnih grančica. Kod voća sa formiranim plodićima dolazi do oštećenja pokožice ploda, što utiče na kasniju tržišnu vrednost i kvalitet proizvoda. Kod povrća su posebno ugrožene mlade biljke sa nežnim tkivom koje teško podnose fizička oštećenja.

Dodatno, rane nastale od udara grada predstavljaju idealna ulazna mesta za različite patogene – fitopatogene gljive i bakterije.

STOGA JE POTREBNO ŠTO PRE, OPTIMALNO U PERIODU OD 24 ČASA NAKON GRADA, IZVRŠITI TRETMAN U CILJU DEZINFEKCIJE I ZACELJIVANJA RANA.

JABUČASTO VOĆE (jabuka, kruška, dunja) je sada izuzetno osetljivo na infekciju prouzrokovačem bakteriozne  plamenjače jabučastog voća (Erwinia amylovora). Preporuka je primena nekog od preprata:

Erwix (Bacillus subtilis)  10 l/ha (jabuka) ili

Serenade ASO (Bacillus subtilis)  8 l/ha (jabuka) ili

Ekstrasol F (Bacillus subtilis) 2 l/ha (kruška, dunja) ili

Fosco ili Ovation (fosetil-aluminijum)  0,3% ili Fortuna, Mithrax, Legat SP, Aliette flash (fosetil-aluminijum) 0,4-0,45% (jabuka).

KOŠTIČAVO VOĆE (kajsija, trešnja, višnja, šljiva, bresaka, nektarina) je sada osetljivo na infekcije prouzrokovačem raka rana i bakterioznog izumiranja (Pseudomonas syringe pv. syringe). Kako bi se zacelile rane na zametnutim plodovima i sprečio prodor patogena, preporuka je primena preparata:

Capi 0,2-0,3% (šljiva, višnja, breskva)

Captan 50 WP 0,2-0,3% (šljiva, višnja, breskva)

Merpan 48 SC/Cadurans 2,5-3 l/ha (šljiva, višnja, breskva)

Merpan 50 WP 0,2-0,3% (šljiva, višnja, breskva)

Metod 480 SC 2-3 l/ha (šljiva, višnja, breskva)

Pillarus 80 WG 1,2-1,8 kg/ha (breskva)

U zasadima JAGODA povrede nastale od grada predstavljaju put za infekcije prouzrokovačem sive truleži (Botrytis cinerea), te se sa ciljem zaštite od ovog patogena preporučuje primena nekog od sledećih fungicida:

Luna sensation (fluopiram+trifloksistrobin) 0,8 l/ha  ili

Switch 62,5 WG (ciprodinil+fludioksonil) 0,8-1 kg/ha ili

Dekada (boskalid) 1-1,2 l/ha ili

Bosco Gold, Luminis, Signum (boskalid+piraklostrobin) 1,5 kg/ha.

U USEVIMA POVRĆA (kupus, luk, krompir) u cilju zaceljivanja rana nastalih mehaničkim oštećenjem, preporučuje se primena registrovanih preparata na bazi bakra. U proizvodnji ozimog luka, u ovakvim uslovima biljke su izuzetno osetljive na infekcije prouzrokovačem plamenjače, a o zaštiti od ovog patogena više na linku.

U cilju boljeg oporavka biljaka nakon stresnih uslova izazvanih gradonosnim padavinama, posebno u usevima i zasadima sa visokim stepenom oštećenja, preporučuje se primena preparata na bazi aminokiselina i/ili folijarnih đubriva. Ovi preparati omogućavaju bržu regeneraciju oštećenih tkiva i jačaju otpornost biljaka na sekundarne infekcije i nepovoljne uslove. Tretman ovim preparatima preporučuje se 2–3 dana nakon osnovne zaštite fungicidima/baktericidima, kako bi se omogućilo prvo saniranje rana, a zatim stimulisao fiziološki oporavak biljaka.

Izvor i slika: PIS