Насловна ТЕМЕ ВИНОГРАД Послови у јануару

Послови у јануару

714
Foto Pixabay

Док природа спава и свуда влада мир, за паоре се увек нађе посао. Јануар није само месец слава, преслава, свињокоља и „дембелисања“. Ваља понешто и радити.

Воћњак

Воћари који до сада нису имали кад да изваде старе, изрођене или осушене воћке, могу то да ураде и током јануара, под условом да земља није смрзнута.У таквим условима може се завршити и садња младих воћака.

Док не стегне мраз, ваља узети земљу за анализу. После стручног прегледа воћар тачно зна колико којих хранива недостаје, па их уноси ни више ни мање од потреба.

Док се воћњаци обилазе и прави план резидбе ваљало би да сваки воћар, поготово ако у воћњацима има старијих стабала, понесе жичану четку. Свако дебло са старом, испуцалом кором треба мало „очеткати“ и завирити у пукотине и под кору, како би се открило да ли су на воћки штетни инсекти пронашли зимско утичиште.

Повртњак

Баштовани не дангубе ни у јануару. Ако због дуге јесење суше земљиште није узорано, није касно да се то уради ни током благих јануарских дана, све док мраз не окује њиве. Пре орања могу да се унесу и основна ђубрива.

Пластенике у којима су бербе трајале све до позне јесени, ваља спремити – опајати, изнети све биљне остатке – здраве преместити у компостарник, а болесне спалити. Такође, треба опрати фолију и рамове,дезинфиковати прибори посејати ротквицу, спанаћ, салату, млади кромпир…

Виноград

Чокоте, посебно старе, ваља темељно прегледати, мало остругати стару, испуцалу кору, истерати штеточине које ту презимљују и проценити да ли је неопходно да се касније засад опрска уљним препаратом.

Подруме треба чешће проветравати, у бурадима контролисати ниво вина и, ако је потребно, доливати.

Редовно контролисати квалитет младог вина пробањем узорка из сваког бурета појединачно.

Пчелињак

Јануар је месец у коме матица после дуже паузе обично поново пронесе.У почетку јако мало, а касније све више и више. Због тога јој је потребно обезбедити мир и идеалне услове.

Због повећања активности у кошницама, пчелама треба дати нову храну – погаче. Најчешће, прва се ставља око православног Божића, а следеће у размаку од месец дана.

Ко није „очистио“ пчеле од варое, требало би да то уради у првој половини јануара, ако су повољни услови, неким од средстава која се препоручују за период без легла.

Лековито и зачинско биље

Ово је месец имеле, полупаразитске лековите биљке која живи у крошњама дрвећа.Примећено је да њено дејство зависи од домаћина.Најчешће се користи имела с храста и крушке.

Чуваркућа се може користити иако се убере испод снега. Њени листови су најлековитији свежи. Може се правити и сок.

Гљиве

Сакупљају се јудино уво, буковача, зимска пањевчица, плава буковача (голубије плаве боје шеширића), ћуранов реп,једна од најпопуларнијих лековитих дрвенастих гљива,као и најлековитија ganodermalucidum(храстова сјајница, апланатум, те буков труд и кресива губа.

Зеленило

У овом периоду собном цвећу треба посветити више пажње, посебно цветницама.

Расцветала циклама веома је осетљива на високу температуру, поготово на сув ваздух, мрачну и топлу просторију с централним грејањем,па се не сме држати поред радијатора, а баш се ту праве грешке.

Афричким љубичицама треба обезбедити светло, али не сунчано место, где је најнижа температура 12 степени. Да би обилно цветале, обазриво их заливати.