Насловна ДОБРО ЈУТРО ЧАСОПИС Povećane kvote uvoza mleka gase naše proizvođače

Povećane kvote uvoza mleka gase naše proizvođače

690

Udruženja proizvođača mleka pozvana su na sasnatak 25.1. u 15.00 časova u Ministarstvo poljoprivrede, gde će glavna tema biti kvote, koje su uvedene novembra meseca 2023. godine.

– Svi mi proizvođači idemo gore da vidimo šta je sa tim dogovorom da će kvotama regulisati uvoz mleka. Situacija je takva da mlekare, pogotovo jedna velika mlekara koja se nalazi u Srbiji, imaju nameru da proizvođačima mleka skinu u otkupu cenu za nekih 10 procenata. Ta velika mlekara koja prednjači u predlogu da se cene skinu je pritiskala ministarstvo da poveća kvote na uvoz mleka. Na sastanku ćemo videti koliki je uvoz mleka i mlečnih proizvoda za ovaj kvartal kod nas – rekao je Slobodan Vidojević iz Bresnice, za Dobro jutro, napominjući da je cena u otkupu već pala prošle godine za 30 do 40 dinara.

– Što se tiče mlekara znamo da je prošle godine cena mleka padala od 30 do 40 dinara u otkupu. Samim tim, uvođenjem prelevmana je zaustavljen nekontrolisan uvoz mleka i mlečnih proizvoda, gde smo jednim delom i vratili cenu mleka u otkupu. Nije vraćena cena koja je bila u novembru mesecu 2022. godine, ostalo je 10 do 15-20 dinara razlike – objasnio je Vidojević, naglašavajući da su mlekare najveći krivci zbog ovakve situacije u mlekarstvu.

– Znamo da mlekare nemaju dovoljno mleka i zato i traže da im se povećaju kvote na uvoz, a ujedno u dogovoru jedni sa drugima su već planirali da obore cenu mleka. Mi se plašimo za svoju egzistenciju i da li će nam se vratiti scenario iz prošle godine kad je uvoz porastao, a cene mleka nekontrolisano padale – pita se ovaj proizvođač mleka, po kome se veliki trgovinski lanci i mlekare uvek izvlače na teret seljaka.

– Iza cele priče stoje velike mlekare i trgovinski lanci, koji se neće odricati svojih marži i svoje zarade. Ostaje da, razliku seljak i proizvođač koji se bavi privatno proizvodnjom mleka, trpi. I pitanje je do kada da nosimo taj teret na leđima? Očekujemo da cena mleka ne pada, već raste. Ne odnosi se ovo samo na proizvođače mleka, već i na one koji se bave svinjarstvom, ovčarstvom, voćarstvom, povrtarstvom koji su ugroženi nekontrolisanim uvozom. Ako se povećaju kvote mnogi će morati da zatvore svoje objekte i odustanu od posla – upozorava Slobodan Vidojević iz Bresnice, apelujući na resorna ministarstva da obrate pažnju na kvote.

 – Apelujemo na sva resorna ministarstva koja su zadužena za uvoz da obrate pažnju na kvote koje su uveli i dozvole koje daju, da nam se ne vrati scenario od pre godinu dana. Mlekare stalno idu na to da je kvalitet našeg mleka loš, što nije istina. Naše mleko je dovoljno dobro da može u izvoz da ide – zaključio je Vidojević.

Tekst: Zorica Dragojević