Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА POVRĆE U SAKSIJAMA: Bašta na zalogaj

POVRĆE U SAKSIJAMA: Bašta na zalogaj

481

Uz malo truda svako može imati baštu u gradu, pa čak i na malom balkonu. Potrebno je samo dobro isplanirati sadnju, voditi računa o zalivanju biljaka, ubrati plodove kada su zreli i uživati u njihovoj svežini i vašem umeću baštovanstva. Odvažite se i napravite vaš mali vrt.

Da biste postali baštovan, nije vam potrebna škola za to, a u saksijama možete da gajite skoro sve vrste jestivih biljaka: jednogodišnje ili višegodišnje, patuljaste ili penjačice. Zemlja za saksije može da se napravi tako da u njoj uspevaju vrste, koje inače ne bi rasle u svakom baštenskom zemljištu.

Najvažnije što treba da znate jeste da saksije moraju na dnu da imaju rupu za ceđenje vode. Da biste poboljšali drenažu, stavite na dno saksije grublji materijal, pre nego što sipate mešavinu zemlje. Za dodatnu težinu, koristite krupan (3 cm) šljunak. Ukoliko želite da vaše biljke uspevaju, trebalo bi da koristite organsku, višenamensku zemlju, kupovnu ili kućne izrade. Ne štedite na kvalitetu. Imajte u vidu da biljke rastu u ograničenom prostoru i da im treba najbolja nega. Zemlja treba da odgovara biljkama koje gajite. Za normalan razvoj, biljkama je neophodno đubrivo (najbolje da se opredelite za organska). Ako se pojave štetočine, potrebno je koristiti organske pesticide.

Seme i zemlju možete kupiti u poljoprivrednim apotekama ili bilo kojem trgovačkom lancu. Ono dolazi u malim kesicama. Uputstvo o dubini sadnje semena, potrebnoj količini vode i svetla za pojedinu vrstu možete pronaći na samom paketiću u kojem se nalazi seme. Gde god da gajite povrće: u saksijama, žardinjerama ili na dasci od prozora, neophodno je 5 do 8 sati sunca dnevno.

Vodite računa o tome da prilikom sadnje ostavite dovoljno prostora među semenkama. Bitno je da biljke imaju dovoljno prostora za rast iznad i ispod površine tla. Ako ćete povrće zasaditi gusto, ono će međusobno postati konkurencija. Počeće borba za hranljivim materijama, vodom i svetlom i biljke će biti manjeg rasta

Šargarepa

Najbolje sorte šargarepe za sadnju u saksijama su kratke – bejbi šargarepe. Opredelite se za dublje saksije, ako želite da rastu duže biljke. Redovno zalivanje je neophodno. Seme se seje u saksije od 10 l.

Cvekla

Takođe uspeva u saksijama. Potrebna vam je saksija od najmanje 30cm dubine ili zapremine 25 l, tako da vaša biljka može slobodno da raste.

Patlidžan

Za gajenje patlidžana nije vam potrebna mnogo duboka saksija. Potrebna je hranljiva zemlja, a da biste patlidžan održali u saksiji, morate da vežete biljku na kolac. Potrebna je posuda od 20 l.

Sorte kupusa

Kupus, karfiol i brokoli su vrste povrća koje rastu najbolje u saksijama. Nije im potrebna prevelika saksija, mogu biti u saksiji od 15 l.

Grašak

Da biste uzgajali grašak u saksiji, potrebna vam je saksija dubine 30 cm ili zapremine 15 l, a možete saditi do 6 biljaka graška u istoj saksiji.

Krompir

Krompir je jedna od najboljih vrsta korenastog povrća. Za 3-4 krompira potrebna vam je saksija dubine oko 30cm, ili ga sadite u posudu od 25 l.

Ljute papričice

Feferone veoma dobro podnose saksijski način proizvodnje. Ova višegodišnja biljka voli sunce i toplotu, te saksije držite na osunčanoj stani stana. Seme sporo niče, te se preporučuje naklijavanje semena pre setve. Tek kada seme krene da klija, stavite ga površinu zemlje i obavezno zalijte zemlju pre setve. Prekrijte seme slojem zemlje debljine 1-2 cm i ponovo ga zalijte. Kada naraste 10-15 cm, počinje se s prvim prihranjivanjem koje treba ponavljati na svake 2 nedelje. Kako biste postigli uspešnu oplodnju i imali što veći broj plodova, potrebno je da u vreme cvetanja blago protresti biljku. Prvi plodovi se mogu očekivati 2-3 meseca nakon klijanja biljke. Seje se u saksiji od 10 l.

Spanać

Biljka kratkog dana. Pri visokim temperaturama i dugim danima, spanać brzo formira cvetno stablo i sazreva, što se dešava i zbog nedovoljnih količina vode. Spanać je veoma izdržljiva biljka, ali zahteva zemlju bogatu hranljivim materijama. Kada spanać iznikne, sadi se u saksiju na konačno rastojanje od 8-10 cm. Ima plitak koren pa dubina saksije može biti oko 20 cm dubine ili zapremine 5 l, a čim formira 5-6 krupnih listova, može se brati. Zanimljivo je da salatu, rukolu i spanać možete zasaditi u bilo koje doba godine jer su te biljke otporne na mraz.

Mladi luk

Ne podnosi visoke temperature, te je jesen idealna za njegovu sadnju. Zahteva mnogo vode, te ga treba često zalivati. Sadi se u saksiji dubine 15cm ili zapremine 20 l, a gustina sadnje zavisi od toga koliko ćete mu vremena dati da se lukovica razvije. U prvim plodovima belog luka možete uživati već dve nedelje nakon nicanja. Lukovice se sade plitko, tek da zemlja pokrije vrh ili klicu, a odmah nakon sadnje se dobro zalije umereno toplom vodom.

Rotkvica

Njena vegetacija traje svega 40-60 dana, te se odlično uklapa kao pretkultura i kao naknadni usev. Za jesenju proizvodnju seje se u avgustu i septembru mesecu, sukcesivno, na svakih 7-10 dana. Radi dobijanja plodova boljeg kvaliteta, neophodno joj je proređivanje. Rotkvica dobro podnosi niske temperature, a idealna temperatura za ovo povrće je oko 17°C. Sadi se u razmaku od 3-4 cm i u vremenskim intervalima od nedelju dana, kako bi sukcesivno pristizala. U slučaju da preterate sa zalivanjem rotkvica, može doći do pucanja korena, te je treba umereno zalivati. Rotkvice možete uzgajati pojedinačno u saksiji od 10 l.

Paradajz

Možete zasaditi neke patuljaste sorte paradajza kao što je čeri paradajz. Za ovu vrstu paradajza potrebna vam je saksija do 15 cm dubine, ili zapremine oko 15 l, dok su vam za druge vrste paradajza potrebne saksije dubine oko 30 cm.

Pasulj

jedna je od vrsta povrća koja se najbolje uzgaja u saksijama. Da biste negovali pasulj u saksiji biće vam potrebna saksija od 30 cm dubine ili 25 l zapremine. Za bolji razvoj povrća morate proveriti njihovu dubinu korena.

Krastavac i tikvica

Mogu se gajiti u saksijama, a seme je najbolje posejati u proleće, kada je temperatura iznad 15 stepeni. Pošto su ove biljke puzavice, možete ih podupreti štapovima ili konopcem. Plodovi su zreli posle 42 dana. Potrebna je saksija od 40 cm dubine ili od 40 l zapremine.

Zelena salata, rukola, kelj

Jedna je od najboljih vrsta povrća za rast u saksijama. Sve što je potrebno je uzeti malo plodne zemlje i dodati seme. Zemlja mora biti vlažna, a prilikom sadnje ostavite 20 cm razmaka između sadnica. Zelena salata izgleda vrlo dekorativno, poput zelenog cveta, pa je možete zasaditi u zasebnim saksijama. Dubina saksije može biti i 15-ak cm ili zapremine 10 l, jer je koren ovih biljaka plitak. Salata, rukola i kelj su zanimljive vrste povrća jer, kada ih jednom oberete, one će nastaviti da rastu i moći ćete više puta uživati u plodu ovih vrsta.