Насловна ВЕСТИ Поврће у Србији због суше све скупље

Поврће у Србији због суше све скупље

231

Суша у Србији која траје око месец и по, праћена екстремно високим температурама, смањила је род поврћа па ће цене и даље расти, рекли су повртари за Бету. Председник удружења повртара из Глогоња код Панчева Данаил Вучковски рекао је да су катастрофални климатски услови смањили род поврћа јер су високе температуре спречиле опрашивање, па су цветови отпадали, а с друге стране расли су трошкови да се одржи биљка у животу и донесе какав-такав род.

”Временски услови за производњу никад нису били гори, смањено је опрашивање и род, а истовремено смо морали да заливамо сваки други-трећи дан што је повећавало трошкове“, рекао је Вучковски.

Најезда штеточина, како је рекао, никад није била већа, од биљних ваши, буваћа, мољаца, лептира који нападају купусњаче, до разних буба и црва.

Он је додао да у ово време не би требало да има буба златица које нападају кромпиров лист и плави парадајз, али да их још има.

”Услови за размножавање инсеката су били толико повољни да је било три-четири генерације више него уобичајено, па смо морали да прскамо заштитним средствима на неколико дана“, рекао је Вучковски.

Он је казао да је са парцеле засејане боранијом убрао 160 килограма, а очекивао је тону, па је зато боранија 300 динара по килограму, а купус 80 динара по килограму „што никад није било“.

Вучковски је рекао је да је крај око Панчева, после Футога, познат по производњи купуса, али да га ове године има упола мање и да ће бити скуп.

Пољопривредник из околине Ковина Атила Јона рекао је да су услови за производњу парадајза били изузетно тешки и да је то утицало на квалитет.

Он је рекао да је проблем био и што је због високих температура у једном тренутку парадајз сазрео у огромној количини због чега је цена пала на 30 динара, а да се сада продаје на велико по 60 до 120 динара што обезбеђује просечну зараду.

Произвођачи парадајза ове године, како је истакао, имају проблема и због огромних количина смрдибубе која напада парадајз, а не сме да се прска више од два пута истим препаратом јер постаје имуна.

Према речима Александра Живковића из Банатског Брестовца узгајање паприке на отвореном простору постало је немогуће у овако екстремним условима.

”Одустајем од узгајања паприке на отвореном, јер је то немогуће, а у пластеницима је нешто боља ситуација, али су улагања велика јер за једно заливање за потрошим бензина 6.000 -7.000 динара, а залива се на неколико дана“, рекао је Живковић.

Додао је да га потрошачи на пијаци питају зашто је све тако скупо, али не и колико је коштало да се произведе.

Истакао је да је ова година била погодна једино за производњу лубеница под условом да су заливане. Он је рекао и да цена лубенице од 20 динара по килограму за продају на велико обезбеђује зараду.

Извор: Бета