Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Прекалемљавањем се исправљају грешке воћара

Прекалемљавањем се исправљају грешке воћара

1895

Шта може довести до грешака и потребе за прекалемљивањем воћака? Избор сорти за које нису добри поједини агроеколошки услови, нова неодговарајућа сорта опрашивача, повећани захтеви тржишта за одређеном сортом, привођење култури дивљих воћних врста неки су од разлога прекалемљивања. У нашим воћњацима у пракси се показало да се најчешће прекалемљују шљива, крушка, јабука, док је нешто ређе у питању дуња, вишња, трешња и бресква. Битан је и начин калемљења јер не може све на све, тако се кајсија може калемити на шљиву, док шљива на кајсију не може, затим већина сорти крушке на дуњу може, док дуња на крушку не може.

Може се прекалемити до двадесете године

Воћке се могу прекалемљивати до двадесете године старости. Бољи резултати се постижу ако су стабла млађа. Код слабо бујних, оболелих и повређених стабала ова мера се избегава. Опрез је потребан и приликом избора сорти. Неопходно је да се оне подударају у погледу бујности, времена цветања и завршетка вегетације.

Прекалемљивање се може применити директно на деблу, на првим раменим гранама и на гранама у круни. Пожељно је да гране нису дебље од пет до осам центиметара и да су доње дуже, а горње краће. Успех је бољи када се стабла благовремено припреме. На старијим, обично крајем фебруара или почетком марта, скраћују се гране које ће се прекалемити, док се код млађих стабала то ради приликом прекалемљивања. Том приликом остављају се гране “хранитељице”, односно две до три слабије развијене гранчице по грани, које су положеније и налазе се у доњем делу круне. Њихова је улога да хране стабло док се не развију калемокца, да спречавају појаву великог броја водопија и штите дебло од сунчевих ожеготина.

Могу се прекалемљавати пре или у време кретања вегетације

Воћке се могу прекалемљивати пре или у време кретања вегетације. За јабучасте воћне врсте и шљиву оптимално време је друга половина марта. Поред тога, према наводима стручњака прекалемљивање се може урадити и у августу на спавајући пупољак, али се препоручује за старија стабла и поједине воћне врсте, пре свега трешњу, вишњу, брескву и кајсију.

Фото: shutterstock

За пролећно прекалемљивање примењују се различити начини калемљења – спајањем, под кору, на исечак, са стране у процеп и друго. Искуства су показала да најбоље резултате даје калемљење на исечак јер пресек пре калусира, а мање је и очењивање на положајима где често дувају ветрови. Калем-гранчице се стављају са унутрашње или на бочним странама грана. Њихов број зависи од дебљине гране и креће се од један до четири, ређе више. Пожељно је да пресек на гранчицама које се стављају под кору или на исечак буде што дужи. Важно је и да се чврсто завежу рафијом или специјалним тракама за ову намену. После везивања сви пресеци на месту калемљења премажу се калемарским воском. Уколико се не приме неке калем-гранчице, онда се у августу обави калемљење на спавајући пупољак.

Калемљење на зрело

Приликом калемљења на зрело треба се придржавати одређених правила. Једно од њих је да се просто спајање примењује када су подлога и калем-гранчица приближно исте дебљине. Прво се на подлози направи кос пресек, а затим и на калем-гранчици, и то са супротне стране добро развијеног пупољка. Направљени пресеци се спајају и вежу, а потом врх калем-гранчице и спојно место премажу калемарским воском или парафином.

Калемљење кајсије

Приликом калемљења кајсије, узима се део калем-гранчице са три до четири, а код осталих воћних врста обично са по два пупољка. Једино се орах, због великих интернодија, калеми са делом калем-гранчице који најчешће има само један пупољак. Овај начин калемљења се примењује и у случају ако се подлоге калемљене очењем на спавајући пупољак нису примиле. Поред тога, може се користити за производњу садница, и то претежно јабуке, тако што се обавља директно спајање из руке, подлоге и калем-гранчице и онда се калемови држе у сандуцима са пиљевином на температури три до пет Целзијусових степени, док не наступи потпуно калусирање спојног места. Такви калемови се износе и саде када се укажу повољни услови за садњу напољу. Овакво калемљење се обавља у фебруару. Међутим, могуће је и калемљење из руке крајем марта или у априлу, када крену сокови у подлогама. Овакви калемови се не уносе у стратификалу, већ се одмах саде напољу, у добро припремљено земљиште.

Исти ефекат се постиже, а калеми се лакше везују, ако се уместо простог спајања примени енглеско. Оно се често користи код производње лозних калемова и не примењује се везивање калемова, као и код ораха, док се код осталих воћних врста спојно место везује.

Р.Д.Ј.