Насловна РАЗНО Prelevmani ukinuti – mogu li se ispratiti kvote?

Prelevmani ukinuti – mogu li se ispratiti kvote?

493

Proizvođači mleka iz cele Srbije, predstavnici šest velikih udruženja održali su sa predstavnicima 16 mlekara sa kojima sarađuju sastanak u Vladi Republike Srbije. Tema sastanka bila je ukidanje prelevmana i šta i kako dalje, kakva će saradnja biti i da li je moguće podizanje sadašnjih cena mleka. O sastankku je za Dobro jutro pričao jedan od proizvođača, Slobodan Vidojević iz Mrčajevaca.

– Danas smo, što se tiče mleka i njegove proizvodnje, imali sastanak povodom ukidanja prelevmana i početka uvođenja kvota 1. novembra.  Sastali smo se sa predstavnicima mlekarama, gde smo mi proizvođači hteli da saznamo u kakvom su položaju mlekare i da li imaju viška kao u prethodnom periodu. U maju je 90% mlekara bilo u višku što se tiče mleka, mleka u prahu, sireva i ostalih proizvoda. Danas je druga priča, i možda dve imaju višak, a sve ostale su bez viška svojih proizvoda u magacinima – rekao je Vidojević, dodavši da su mlekare iznele svoje viđenje cene sirovog mleka i mogućeg odstupanja od nje.

-. Mlekare su iznele otkupnu cenu mleka koja je u zavisnosti, od kraja do kraja, od 42 dinara minimalno do 70 maksimalno. To je dosta više nego ranije, ali ništa u odnosu na ono koliko su oni nama skinuli u periodu kada je bilo viška mleka.  Na današnje naše pitanje da li će povećavati cenu mleka rekli su da neće i da je to maksimalna cena koju mogu da plate, jer će u januaru biti zagušenje i viška mleka. Sa ovom količinom mleka koju oni imaju mogu da podignu cenu proizvođačima mleka, ali neće. Kažu da je u Evropi pala cena mleka, a ni Evropa ga nema dovoljno – zbog toga će proizvođači mleka, kako su rekli, imati i naredne godine u januaru i martu sastanke da se vidi gde je ko i šta se postiglo.

– U januaru će i martu biti još sastanaka da vidimo gde smo i ko kakve probleme ima. Do tada moramo da pratimo šta se dešava sa kvotama, jer ćemo mi posle ukidanja prelevmana biti u lošijoj poziciji ako ministarstvo ne isprati pravilno kvote. Oni određuju svakoj mlekari koliko će moći mleka da uveze. Vadili su prosek potrošnje mlekare i koliko je uvozila za četiri do pet godina unazad. Prošle godine je u ovom kvartalu uvezeno 40 miliona litara mleka, a sada je to negde oko devet miliona – svesni su proizvođači da Srbija nema dovoljno svog mleka, ali i da se ne treba preterivati prilikom uvoza.  

– Sa našom proizvodnjom mleka nemamo dovoljno za Srbiju, uvoz je potreban jednim delom, ali da ne bude neograničen uvoz, pa kad je napravilo bum onda smo bili u problemu i mi i mlekare. Apelovali smo na minstarku i ministarstvo da kontrolišu uvoz da ne bi došlo do situacije koja nam se desila prošle godine – ono što je po Vidojeviću najbitnije je da mlekare, uglavnom, isplaćuju proizvođače i da se to ustalilo.

– Imali smo problema sa par mlekara koje kasne sa isplatom, ali će do Nove godine i one to isplatiti. Neće biti smanjenja cena, a potražnja mleka nam je porasla. Većina mlekara radi u dogovoru i namerno neće da povećaju cenu mleka – zaključio je Vidojević.

Tekst: Zorica Dragojević