Насловна РАЗНО Превентивне мере у производњи кромпира

Превентивне мере у производњи кромпира

331

Пре садње кромпира треба имати у виду превентивне мере које имају за циљ контролу штетних организама и производњу здравог усева са високим приносима. Из Регионалног центра ПИС Вршац подсећају на најважније превентивне мере које се препоручују произвођачима.

1.Плодоред – препорука је да се кромпир, иако добро подноси монокултуру у истој не гаји, због нагомилавања инокулума патогена и других штетних организама.Такође се као предусев не препоручују  културе из фамилије помоћница (Solanaceae) као што су парадајз, плави патлиџан, дуван јер имају заједничке болести и штетне инсекте. Препоручује се примена четворогодишњег до петогодишњег плодореда.

2.Садња декларисаног семена – коришћење здравог садног материјала је једна од најважнијих мера у производњи кромпира. Недекларисан садни материјал је најчешћи пут уноса вируса у усев.

3.Сузбијање корова и лисних ваши у току вегетације – ова мера има за циљ спречавање преноса вируса  у усев. Корови као домаћини лисних ваши и вируса могу бити резервоар инфекционог потенцијала а лисне ваши својом исхраном на зараженим биљним деловима а потом на здравим биљкама кромпира преносе вирусе. Кромпир је домаћин већег броја вируса који значајно смањују принос те су све мере које доприносе смањењу њиховог  ширења јако значајне за производњу ове гајене биљне врсте.

4.Загртање банкова током вегетације и наводњавање је једна од најважнијих мера које имамо на располагању у борби против кромпировог мољца (Phthorimaea operculella).