Насловна ТЕМЕ ПЧЕЛАРСТВО Прихраните пчеле погачом

Прихраните пчеле погачом

547

Мраз и ниске температуре утичу и на пчеле, које троше више енергије како би сачувале нова друштва и троше залихе хране које имају. Пчелар Драган Ракићевић из Краљева проверио је своје кошнице и пчеле прихранио погачом, а за Добро јутро причао је о тренутној ситуацији у пчелињаку.

– Ове температуре чим су изнад 15 и 16 степени, то је да кажемо повољно. Међутим, у мом крају је похладно, дува ветар, то је нешто што је неповољно за њих и њихов развој и оне сада из кошница не излазе, троше само залихе хране које имају у њима. Што се тиче развоја пчелињих друштава до сада, бар код мене, овде је време повољно. Ја сам пре три, четири дана док је било лепо време, погледао и видео какво је стање са храном, са леглом. Сад је извршена смена у друштвима. Зимске пчеле, које су се излегле у августу, септембру месецу и до сада живеле и одржавале то друштво, замењене су и  сад су у кошницама 90 посто нове, младе пчеле. Нешто посебно им ове температуре не одговарају, али шта да радимо – иако је време варљиво, то младим пчелама не штети.

– Време не може да наштети јер матица залеже онолико колико пчеле могу да покрију легла. А, у леглу, и кад су највећи мразеви, температура је од 34 до 36 степени. Оне зато сада троше више хране, јер кроз трошење те хране оне стварају ту топлоту и одржавају легло да се не захлади. Чим је хладније, матица аутоматски смањи залегање, прилагођава се температури и условима у природи – пчеле су колико-толико искористиле топло време претходних дана и изашле на пашу.  

– Биле су на паши, јер код нас је већ цветала леска и то у хладним данима. Њено цветање је прошло. После тога је дрен, са кога су доносиле цветни прах, затим јова, врба ива. То је све дрвеће са ког оне сакупљају цветни прах. Код нас у подручју има доста тог дрвећа и покупиле су довољно цветног праха. Пчеле осим што користе мед, користе и тај цветни прах за храњење младих пчела и матице – чим температуре буду изнад 15 степени пчеле ће поново у пашу.

– Оне у пашу иду од 15 степени, па на више. Око 15 степени може да се деси да изађу, али само мало око кошнице, а на нижој температури од те не излазе, јер ни биљке ни дрвеће тада не меди. То је за пчеле штетно и неповољно делује. Од 15 степени, па на више, оне излазе, а најбоља температура је 20 и више. Сада сакупљају цветни прах и колико то дрвеће које цвета меди. Ако су температуре изнад 20 степени онда много боље меди дрвеће. Испод 20 степени то су неке незнатне количине – због ниских ноћних температура је потребно проверавати како пчеле стоје са храном и уколико је потребно извршити прихрану погачом.

– Треба погледати какве су са храном, и извршити прихрану јер сад су ноћне температуре испод 10 степени и не може се прихрањивати са сирупом. Требало би им ставити погаче, тј. помешан мед и шећер, 30% меда и 70% шећера направи се као тесто и стави одозго. Пчеле се тиме хране као и легло, комплетно пчелиње друштво – рекао је пчелар Драган Ракићевић за Добро јутро.

Текст: З.Д.