Насловна ВЕСТИ Припрема земљишта за подизање винограда

Припрема земљишта за подизање винограда

292

Земљиште, односно терени који су успешно приведени виноградарској производњи, могу али не морају, представљати оптимум за подизање новог виноградарског засада. Потребно је да се изврши увид у стање земљишта – да се утврде његова биолошка, физичка и хемијска својства – и да се предузму мере за евентуалну поправку наведених својстава. Предузимање ових мера увек је у пуној зависности од особина винограда који се намерава засновати. Међу најзначајније мере поправке земљишних особина сврставају се:

Елиминација замореноси земљишта (Овај појам је везан за преткултуру – за подизање виноградарског засада на земљишту на коме је пре тога дуго гајена лоза или нека друга вишегодишња воћна врста).

Хумификација (Удео хумуса у земљишту је вишеструко значајан: као чинилац повољне земљишне структуре, као антиерозиони чинилац, и као извор минералних материја за исхрану лозе. За добро растење и развиће винове лозе и остваривање задовољавајућих приноса грожђа, у земљиштима виноградарских засада хумуса треба да буде 2,5 до 3,0%. Непосредна хумификација подразумева коришћење стајњака, компоста и оплемењеног тресета. Хемијском анализом најпре се утврди садржај хумуса, а затим се обрачунавају количине стајњака које треба додати. Обично се користе следећи просечни нормативи: за повећање хумуса од 1% у слоју земљишта од 10 цм потребно је додати 125 тона/ха добро згорелог стајњака.

Фертилизација (Калијумизација и Фосфатизација). Под фертилизацијом или мелиоративним ђубрењем се подразумева довођење земљишта на такав степен обезбеђености хранљивим елементима (макро и микро елементи) који обезбеђује оптимум успевања лозе. Многа истраживања, а и резултати из производне праксе су показали да оптималне количине фосфора и калијума у виноградарским земљиштима варирају у зависности од типа земљишта и висине планираних приноса, а крећу се: за фосфор од 10 до 20 мг П2О5 у 100 г ваздушно сувог земљишта, а за калијум од 30 до 40 мг К2О у 100 г ваздушно сувог земљишта. За лозу је најповољније ако земљиште садржи умерене количине креча (10 до 15%), и то у хемијском и физичком облику који доприноси да киселост износи пХ 6 до 7. У зависности од степена киселости земљишта, количине кречњака за калцификацију крећу се од 10 до 100 т/ха. Уситњени кречњак се растура по површини 1 до 3 месеца пре риголовања.

Пише: Данко Петровић, ПССС Србије