Насловна ВЕСТИ Prirodne alternative šećeru

Prirodne alternative šećeru

150

Konzumiranje šećera može negativno da se odrazi na zdravlje u više segmenata uključujući dijabetes, gojaznost i oboljenja srca. Ukoliko vodite računa o sebi i želite da se zaštitite od negativnih aspekata šećera, postoji pet prirodnih alternativa.

Velike količine šećera mogu da se nađu u mnogo namirnica kao što su gazirani i negazirani sokovi, aromatizovani jogurti, cerealije, skoro svaki vid prerađene hrane, sosovi, hot dog, mesne prerađevine i razne vrste hrane koje možemo kupiti u pekari, kao i u mnogim drugim.

Čak i ako izbegavate desert, često ćete konzumirati šećer.

Zaslađivači sa nula kalorija su veoma popularni u dijetalnim proizvodima, a već nekoliko godina u industriji hrane i pića, i studije pokazuju da oni mogu biti saveznik u procesu gubitka telesne težine.

Kokosov šećer je poznat i kao šećer kokosove palme, dolazi iz soka cveta kokosa. Vari se sporije od običnog šećera, dobro utiče na nivo šećera u krvi i podiže nivo energije u organizmu. Sadrži kalijum, magnezijum, cink i druge minerale, kao i vitamine B1 i C. Ima blagi ukus karamele.

Istraživanja pokazuju da javorov sirup sadrži najmanje 54 različita hranljiva jedinjenja. Neka od njih koriste se u sprečavanju dijabetesa, kancera i upala. Ovde se misli na čist javorov sirup, ne na kukuruzni ili neki drugi sa aromom javora. Možete ga koristiti uz roštilj, kao preliv za salate i, naravno, kao dodatak palačinkama.

Stevija je popularan zaslađivač, a koriste se listovi žbuna latinoameričke stevije. Ovaj zaslađivač sadrži vitamine, minerale i antioksidante, a nema kalorija.

Takođe ne utiče na povećavanje nivoa šećera u krvi. Zasladite pića ili hranu tečnom stevijom ili onom u prahu. Koristite malu količinu ove biljke jer je 400 puta slađa od šećera.

Crni zaslađivač je nusproizvod prerade šećera, kod nas poznatiji kao malteks, sadrži gvožđe, magnezijum, minerale i vitamin B6. Prirodan je laksativ. Koristi se u receptima koji sadrže špinovanje, i u slatkišima, kao i kao glazura za ćuretinu i piletinu.

Pored toga što sadrži pregršt vitamina i minerala, neprerađeni med je dobar u borbi protiv bakterija i virusa, a može ublažiti kašalj, upalu grla i druge respiratorne infekcije. Pijte ga u toplim napicima, jedite uz tost, u ovsenoj kaši, u salatama ili u puteru od kikirikija. Dozirano, tek da vašoj omiljenoj hrani omogući sladak ukus.

Izvor: RTS

Foto: Pixabay