Насловна РАЗНО PROIZVOĐAČI SVINJA MORAVIČKOG OKRUGA: 40 dana zabrane za premeštanje svinja, uskoro baza...

PROIZVOĐAČI SVINJA MORAVIČKOG OKRUGA: 40 dana zabrane za premeštanje svinja, uskoro baza podataka o domaćim životinjama

1225

U Ministarstvu poljoprivrede održan je sastanak proizvođača svinja Moravičkog upravnog okruga i  ministarke Jelene Tanasković, kome su prisustvovali i šef kabineta Nenad Dolovac,  savetnik ministra Marko Obradović, pomoćnik ministra Sektora za međunarodnu saradnju Vedrana Ilić, direktor Uprave za veterinu Miloš Petrović i epizitiolog iz Mačvanskog upravnog okruga, Slobodan Maksimović.

 Tokom razgovora koji je trajao više od 2h razgovaralo se o tome šta  uraditi i kako prebaciti zdravu svinju ako je dostigla težinu za klanje, a nalazi se u podrucju gde je utvrđena afrička svinjska kuga.

 Strogo je zabranjeno premeštanje svinja sa gazdinstava na kome se drže dok ne prođe 40 dana od čišćenja i prve dezinfekcije, a po potrebi i dezinsekcije. Nakon 40 dana, a u skladu s posebnim uslovima, veterinarski inspektor može da odobri premeštanje sa gazdinstava kako bi se prevezle direktno u klanicu, na hitno klanje, ili u druge objekte koji se nalaze u zaraženom području u posebnim uslovima.

Kada mere zbog novih žarišta traju duže od 40 dana pa je zbog toga ugrožena dobrobit životinja ili su se pojavili drugi problemi u držanju svinja – na zahtev vlasnika, veterinarski inspektor može da odobri premeštanje svinja sa nekog gazdinstva u zaraženom području u skladu sa posebnim propisom

Vlasnici životinja imaju pravo na naknadu štete za životinje koje su uginule neposredno pre prijave i tokom trajanja bolesti, kao i za životinje koje su ubijene u cilju suzbijanja zarazne bolesti;

Visina naknade štete određuje se na osnovu tržišne vrednosti na dan eutanazije.

Cena svih kategorija se obračunava po kilogramu telesne mase, a kako cena krmača nije redovno iskazana na sajtu, vrednost je 36.000 do 42.000 dinara po grlu.

Svinje je moguće ponovo useliti na gazdinstvo nakon 40 dana od sprovedenog čišćenja, dezinfekcije i dezinsekcije poslednjeg zaraženog gazdinstva, i u slučaju kada je dokazano odsustvo virusa AKS na osnovu kliničkih pregleda i laboratorijskih ispitivanja.

Tokom sastanka, kojem su prisustvovali i stočari i ratari, pruženi su im odgovori na još neka pitanja. Kako ističu u saopštenju, predstavnici Udruženja uputili su molbu nadležnima da se ubrza isplata svih subvencija i eutaniziranih životinja jer su, pored problema sa AKS, većinu proizvođača zadesile i elementarne nepogode.

Na sastanku je utvrđeno i da prelevmani za mleko, tj.na uvoz sira i drugih mlečnih proizvoda ostaju do 31. oktobra 2023, a refakcija za dizel gorivo počeće da se primenjuje od naredne godine.

Premija za mleko za drugi kvartal u iznosu od 19 dinara počeće da se isplaćuje ove nedelje i tokom sledeće bi trebalo da bude isplaćena svima koji su uredno podneli zahtev.

 U narednom periodu dogovorena je pojačana kontrola u prometu svinja na teritoriji Moravičkog upravnog okruga.

 Zbog otežanog praćenja kretanja svinja tokom prodaje, Ministarstvo poljoprivrede ubrzano radi na pravljenju baze, kako za svinje tako i za ovce. Tako će se vrlo brzo i kretanje svinja i ovaca pratiti, kao i kretanje goveda, rečeno je u saopštenju.

Z. Dragojević