Насловна ВЕСТИ Радови у воћњацима у периоду зимског мировања

Радови у воћњацима у периоду зимског мировања

399

Засади воћа у овом периоду улазе у зимско мировање .Тада престаје интезиван пораст али у засадима не престају радови. Неопходно је у том периоду спровести све агротехничке мере како би се обезбедио добар род и квалитет плодова наредне вегетације.

Резидба воћака

Резидба јабучастог воћа може се радити већ по завршетку године, током децембра месеца. Иста се може безбедно одвијати и током зимског периода, уколико су погодни услови за рад у засадима.Резидба коштичавог воћа треба да се ради почетком пролећа. Разлог је у већој осетљивости коштичавог од јабучастог воћа на ниске зимске температуре. Такође,коштичаво воће има краћи период дубоког зимског мировања и пре ступа у вегетацију.

Током марта месеца посебну пажњу треба посветити резидби младих воћних засада јер је сада право време за њихову резидбу.Пролази опасност од јаких мразева који могу допринети измрзавању.

Ђубрење засада

Редовно годишње ђубрење воћњака у роду представља једну од основних агротехничких мера у савременој воћарској производњи. Ђубрењем воћака осигурава се редован и висок принос, добар квалитет плодова, и равнотежа развоја вегетативних и генеративних органа.

У редовном годишњем ђубрењу код већине врста воћака разликује се основно ђубрење, рано пролећно ђубрење и прихрана.

Основно ђубрење која се обавља у јесен после бербе представља уношење комплексних НПК ђубрива са мало азота у односу на фосфор и калијум. У основно ђубрење спада и ђубрење стајским ђубривом.

У раном пролећном ђубрењу уноси се азот, најчешће 1/3 до 1/2 укупне потребе годишње количине са једним од азотних ђубрива или комплексним НПК ђубривима. Врсту, формулацију и количину минералних ђубрива утврдити по урађеној агрохемијској анализи и по резултатима анализе. Ђубрење се обавља приликом прве пролећне обраде земљишта. Прихрана се обавља после заметања плодова крајем априла азотним или НПК ђубривима са наглашеним азотом .

Обрада земљишта

После обављеног ђубрење неопходно је земљиште обрадити, било орањем или чешће у засадима малине фрезирање редне траке у самом реду.

Пише: Дипл.инг. Снежана Драгићевић-Филиповић, ПССС Чачак