Насловна РАЗНО Raste broj beloglavih supova u kanjonu Mileševke

Raste broj beloglavih supova u kanjonu Mileševke

229

Zahvaljujući hranilištu Kašan kod Prijepolja, broj beloglavih supova u kanjonu Mileševke u stalnom je porastu, a rešen je i problem nesanitarnog odlaganja strvina i drugog otpada životinjskog porekla na ovom području. O njemu brinu članovi lokalnog Udruženja „Jadovnik – oaza netaknute prirode“, koji zahvaljujući dobroj saradnji sa klaničarima i meštanima obezbeđuju dovoljne količine hrane za retke ptice i druge divlje životinje.

Kolonija u kanjonu Mileševke jedna je od tri kolonije beloglavog supa, ugrožene vrste orla lešinara u Srbiji.  Najveća je u kanjonu Uvca kod Nove Varoši, sa oko 300 jedinki. U liticama iznad Mileševke gnezdi se više od 60, a kod Ljubovije 40 ptica

-Za deceniju od uspostavljanja hranilišta Kašan, kolonija beloglavih supova se značajno povećala što potvrđuje opravdanost njegovog postojanja, a i meštani sela na Jadovniku  imaju razloga da budu zadovoljni. Na hranilište dolaze i vukovi, lisice i druge divlje životinje. Ovde imaju redovan obrok pa sve ređe zalaze u sela i prave štetu- kaže  Vjekoslav Joksimović, predsednik Udruženja građana “Jadovnik-oaza netaknute prirode“.

Članovi Udruženja „Jadovnik“ pokrenuli su projekat zaštite beloglavog supa u kanjonu Mileševke, koji je finansijski  podržala organizacija ORKA. U toku je druga faza projekta “Tvoje mesto u Srbiji”, dok je u okviru prve , uspostavljena  saradnja sa poljoprivrednicima i vlasnicima klanica kako bi se obezbedilo kontinuirano dostavljanje hrane na hranilište.

-U okviru druge faze podrške istražićemo modele funkcionisanja zaštite beloglavog supa i druge dostupne primere dobre prakse u zemlji i u okruženju i analizirati probleme koji postoje u oblasti zaštite beloglavog supa u Srbiji. Kreiraćemo realističan predlog uspostavljanja i funkcionisanja sistema zaštite i upravljanja populacijom beloglavog supa na teritoriji Ozren-Jadovnik i regulisanja statusa hranilišta Kašan- kaže  koordinatorka projekta Dragana Terzić.

Konačan cilj projekta je da se očuva priroda i biološka raznovrsnost područja Ozren-Jadovnik.

-To želimo da postignemo najpre kroz stvaranje uslova za održivu zaštitu beloglavog supa kao turističkog simbola Prijepolja i planine Jadovnik, a zatim i za sve ostale vrste koje nastanjuju ovo područje, poput medveda, vuka i drugih vrsta životinja. Kroz ostvarivanje ove uloge omogućiće se povezivanje lokalnog stanovništva, turista i svih posetilaca Jadovnika sa divljom prirodom Srbije, čineći im prirodu dostupnom a u isto vreme vodeći računa da ona ostane zaštićena-kaže Dragana Terzić.

Ž. Dulanović

Foto: Rade Prelić