Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Rat za svaku glavicu

Rat za svaku glavicu

197
Foto: AdobeStock

Kupus iz jesenjeg roka proizvodnje, od kojeg se priprema čuveni kiseli kupus poznat u „po sveta“, je omiljena salata ljudi u svim krajevima Srbije. Baš zbog njega se jesenji kupus gaji na značajno većim površinama od prolećnog ili letnjeg. Ali, osim ljudima, ovo povrće je omiljena hrana i mnogobrojnim štetočinama. Poslednjih godina pridružile su im se i teško iskorenjive stenice.

Tako ovih dana povrtari moraju da vode „hemijski rat“ s kupusnom belom mušicom (Aleyrodes proletella), kupusovim moljcem (Plutella xylostella), pamukovom sovicom (Helicoverpa armigera), biljnim vašima (Aphididae), povrtnom sovicom (Mamestra oleracea), kupusnom sovicom (Mamestra brassicae), malim (Pieris rapae), i velikim kupusarom (Pieris brassicae). A tu su i, od skora prisutne, invazivne stenice: zelena (povrtna) stenica (Nezara viridula) i braon mramorasta stenica (Halyomorpha halys). Klimatski uslovi – povišena vlaga i visoke temperature veoma prijaju svim ovim štetočinama, koje ne oskudevaju u hrani i imaju puno generacija.

Medna rosa privlači gljivu čađavicu

Kupusna bela mušica je polifagna štetočina i hrani se mnogim biljkama. Odrasli insekt je veličine oko 1,5 mm, ima prepoznatljiva bela krila prekrivena voštanim ljuspicama, sa po dve okrugle sive pege na prednjim krilima. Štete prave i larve, i odrasle vaši koje se hrane biljnim sokovima sišući ih s naličja lista. Izlučivanjem “medne rose” stvaraju se povoljni uslovi za naseljavanja gljive čađavice, koja smanjuje asimilacionu površinu i kvalitet glavice. Ova štetočina se prilično teško suzbija, zbog brzog razvijanja rezistentnosti na insekticide, preklapanja razvojnih stadijuma i zbog voštanog štita koji obavija telo larvi i lutke i štiti ih od nepovoljnih činilaca u koje spadaju i insekticidi.

Veoma je bitno da se napad otkrije na vreme i povrće pravovremeno zaštiti insekticidom uz obavezno poštovanje karence Kupus sme da se vrati na istu površinu tek za tri godine.

Kupusov moljac se javlja na skoro svim kupusnjačama. Prezimljava u stadijumu lutke i ima do 8 generacija godišnje. Krajem aprila izleću leptiri i prvo polažu jaja na korove iz familije kupusnjača. Čim se ispile larve se ubušuju u lisno tkivo gde prave mine, a zatim izlaze na površinu lista i izgrizaju ga sa naličja. Kada se larve ubuše u glavice, štete postaju sve veće.

Golobrst gusenica kupusara

Pamukova sovica je leptir, ženka je žućkaste, a mužjak zelenkasto sive boje. Ima 2 do 4 generacije tokom godine i prezimljava u zemljištu, u stadijumu lutke. Polifagna je štetočina. Na kupusu se hrani lišćem ali se ubušuje i u glavicu.

Odrasle jedinke velikog i malog kupusara su leptiri bele boje, s tamnim uglovima i mrljama na prednjem paru krila. Gusenice velikog kupusara su žućkasto zelene s crnim pegama, a kod malog su zelenkaste sa žućkastom prugom. Odrasli nisu štetni ali gusenice mogu da naprave golobrst. Ženke polažu jaja u gomilicama pa se na jednoj biljci može naći veći broj gusenica.

Za uspešno suzbijanje navedenih štetočina potrebno je „udružiti“ sve raspoložive mere počevši od preventivnih preko mehaničkih do hemijskih.

Ako se u usevu kupusa registruje neka od navedenih štetočina, potrebno je usev zaštititi nekim od registrovanih insekticida, na bazi aktivnih materija: spinetoram, metaflumizon, hlorantraniliprol + lambda-cihalotrin, tau-fluvinat, cijantraniliprol, deltametrin, metaflumizon, pimetrozin, emamektin benzoat, esfenvalerat, cipermetrin i dr. Važno je da se svi insekticidi primene u preporučenoj koncentraciji uz poštovanje propisane karence. Kod tretiranja kupusa neophodno je dodati okvašivač, koji smanjuju površinski napon između kapljica i lisne površine i time poboljšava lepljenje i ujednačenu pokrivenost lista sredstvom za zaštitu bilja.

Piše: dipl. inž. Živorad Jovanović, PSSS Knjaževac