Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Rezidba u vrtu

Rezidba u vrtu

387

Da bi vrt mamio poglede, ukrasnom grmlju i drveću potrebno je pružiti pažnju kroz rezidbu. Orezivanjem se postiže njihov pravilan rast, čime se svima omogućuje dobijanje dovoljne količine svetlosti.  Orezivanjem se pospešuje i rast biljke, cvetanje i stvaranje plodova kod ukrasnog šiblja i drveća.  Biljka nakon rezidbe dobija skladniji i pravilniji oblik. Orezivanje se sprovodi prilikom sadnje mladih biljaka i obavlja se tokom celog njihovog života. Radi se u razmacima od tri do pet godina, što zavisi od  vrste biljke. Orezivanjem se reguliše i njen rast u širinu, koji može biti ograničavajući faktor u malom vrtu.

Kod rezidbe treba pripaziti da rez ne bude u neposrednoj blizini pupoljka, ali ni predaleko od njega. Granu treba odrezati oko 5 mm iznad vidljivog pupoljka. Iz tog će mesta započeti novo grananje uzrokovano rezidbom. Preporučljivo je da se pupoljak nalazi sa spoljne strane grma ili krošnje stabla jer će nova grana bolje upotpuniti habitus biljke i neće ugroziti rast središnjeg dela biljke. Granu treba odrezati nakoso, da bi se donji deo reza nalazio na suprotnoj strani od pupoljka.

Pravo vreme za orezivanje je kada  vegetacija izlazi iz perioda zimskog mirovanja, a to je  kraj februara i tokom marta. Ako ukrasno šiblje cveta u rano proleće, orezivanje treba uraditi  posle cvetanja jer će u suprotnom cvetanje biti neznatno ili će izostati. Koliko će se jako ili slabo orezati drvo, zavisi  od same snage grma ili stabla. Ako se grane vrlo kratko odrežu, biljka će brže rasti, a ako se odrežu samo vrhovi grana, rast će biti mnogo sporiji. Zbog  toga se slabiji grm može jače orezati, a snažniji vrlo malo prekratiti.

Foto: Pixabay

 Udikovina i crvena udika

Kod zimzelenih vrsta Berberis spp. i Viburnum opulus, obična udikovina i crvena udika, slabije orezivanje, koje ocrtava simetriju grma, potrebno je svake godine nakon cvetanja. Oštećene i suve grane potrebno je ukloniti sredinom proleća.

Magnolija

Magnolija, Magnolia spp., ukras je u  mnogim vrtovima. Posebna je zbog ranog cvetanja i predivnih krupnih pupoljaka tokom zime. Orezuje se krajem aprila, nakon što završi cvetanje. Režu se vrhovi precvetalih grana sa dva ili tri lista ispod precvetalih cvetova koji se nalaze na vrhovima grana. Stare grane je potrebno ukloniti neposredno iznad mladog izbojka, po mogućnosti – što niže.

 Lovortrešnja

Lovortrešnja, Prinus laurocerasus, orezuje se krajem proleća. Kroz vegetaciju, trebalo bi ukloniti grane koje narušavaju sklad grma. Može podneti i malo jači rez.

 Ruže

Čajevka: Prestare grane koje su u ravni tla režu se u martu. Glavni izbojci režu se na dve trećine od njihove dužine, dok se mladi izbojci režu za samo jednu trećinu. Ako postoje suvi ili preslabi izbojci, treba ih ukloniti.

Žbunasta ruža: Rezidba sledi nakon što prođe opasnost od mrazeva i kad bazni pupoljci još nisu počeli da rastu. Prilikom rezidbe, odabere se šest do sedam mlađih jačih izbojaka i režu se iznad drugog ili trećeg vidljivog pupoljka. Snažnije vrste režu se iznad četvrtog ili petog pupoljka, uz obavezno uklanjanje ostalih izbojaka i suvih grana.

Penjačice koje cvetaju jednom godišnje: Nakon završetka cvetanja režu se bočna grananja iznad drugog ili trećeg lista počevši od osnove. Uklanjaju se dva do tri slabije cvetajuća izbojka, kao i suvi i preslabi izbojci.

 Penjačice koje cvetaju više puta: U martu se uklanjaju jedan ili dva najstarija izbojka. Dugačke grane treba skratiti za jednu trećinu, a njihove izbojke iznad drugog ili trećeg vidljivog pupoljka. Ako postoje, uklanjaju se i svi suvi i preslabi izbojci.

 Mini-ruža: Krajem februara i u martu se uklanjaju suvi i najstariji izbojci koji su se dosta razgranali. Ostali izbojci režu se iznad drugog ili trećeg vidljivog pupoljka.

 Jorgovan

Kod jorgovana, Syringa vulgaris, nakon završenog cvetanja, u maju se režu grane na kojima su precvetali cvetovi. Režu se ispod cvatova a iznad mladih su pupoljaka koji su usmereni ka spoljnoj strani grma. Iz tih će pupoljaka narasti mladi izbojci i tako se neće ugušiti središte biljke.

 Vrtni hibiskus

Kod vrtnog hibiskusa, Hybiscus syriacus, u kasnu zimu ili rano proleće (februar, mart), svake se godine uklanjaju izbojci koji narušavaju sklad grma. Režu se iznad drugog ili trećeg pupoljka. Takođe se uklanjaju suve grane, bolesne i sve koje rastu prema središtu grma. Rez je iznad pupoljaka  koji se nalaze sa spoljne strane grma.

 Azaleja

Azaleji, Rhododendron japonicum, svake je godine nakon završenog cvetanja potrebno ukloniti precvetale  cvetove. Oni se otkidaju noktima palca i kažiprsta. Otkidanjem cvetova podstiče se stvaranje novih cvetnih pupoljaka za sledeću sezonu. Biljci  treba ukloniti i suve grane i one koje rastu prema središtu grma. Ukloniti se mogu i grane koje narušavaju sklad grma.

Hortenzija

Hortenziji, Hydrangea macrophylla, treba svake godine od kraja marta do početka aprila ukloniti sve stare grane. Reže se iznad mladog izbojka. Starije je grane potrebno jače odrezati jer su sklone gubitku listova u podnožju. Suve grane i preslabe mladice koje guše središte grma, kao i one koje neće dati cvat, treba ukloniti. Ne preporučuje se orezivanje snažnih izdanaka koji niču iz podnožja jer su na njima već formirani cvetni pupoljci.

 Japanska dunja

Japanskoj dunji, Cheanomeles japonica, krajem aprila ili početkom maja, odnosno nakon cvetanja, odseče se nekoliko glavnih grana koje su višak. To su one grane koje su usmerene prema sredini grma, kao i  slabe i suve. Svakako treba ostaviti izbojke koji su cvetali, jer će oni u jesen nositi ukrasne plodove.

R. D. J.