Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Резидба у врту

Резидба у врту

408

Да би врт мамио погледе, украсном грмљу и дрвећу потребно је пружити пажњу кроз резидбу. Орезивањем се постиже њихов правилан раст, чиме се свима омогућује добијање довољне количине светлости.  Орезивањем се поспешује и раст биљке, цветање и стварање плодова код украсног шибља и дрвећа.  Биљка након резидбе добија складнији и правилнији облик. Орезивање се спроводи приликом садње младих биљака и обавља се током целог њиховог живота. Ради се у размацима од три до пет година, што зависи од  врсте биљке. Орезивањем се регулише и њен раст у ширину, који може бити ограничавајући фактор у малом врту.

Код резидбе треба припазити да рез не буде у непосредној близини пупољка, али ни предалеко од њега. Грану треба одрезати око 5 мм изнад видљивог пупољка. Из тог ће места започети ново гранање узроковано резидбом. Препоручљиво је да се пупољак налази са спољне стране грма или крошње стабла јер ће нова грана боље употпунити хабитус биљке и неће угрозити раст средишњег дела биљке. Грану треба одрезати накосо, да би се доњи део реза налазио на супротној страни од пупољка.

Право време за орезивање је када  вегетација излази из периода зимског мировања, а то је  крај фебруара и током марта. Ако украсно шибље цвета у рано пролеће, орезивање треба урадити  после цветања јер ће у супротном цветање бити незнатно или ће изостати. Колико ће се јако или слабо орезати дрво, зависи  од саме снаге грма или стабла. Ако се гране врло кратко одрежу, биљка ће брже расти, а ако се одрежу само врхови грана, раст ће бити много спорији. Због  тога се слабији грм може јаче орезати, а снажнији врло мало прекратити.

Фото: Pixabay

 Удиковина и црвена удика

Код зимзелених врста Berberis spp. и Viburnum opulus, обична удиковина и црвена удика, слабије орезивање, које оцртава симетрију грма, потребно је сваке године након цветања. Оштећене и суве гране потребно је уклонити средином пролећа.

Магнолија

Магнолија, Magnolia spp., украс је у  многим вртовима. Посебна је због раног цветања и предивних крупних пупољака током зиме. Орезује се крајем априла, након што заврши цветање. Режу се врхови прецветалих грана са два или три листа испод прецветалих цветова који се налазе на врховима грана. Старе гране је потребно уклонити непосредно изнад младог избојка, по могућности – што ниже.

 Ловортрешња

Ловортрешња, Prinus laurocerasus, орезује се крајем пролећа. Кроз вегетацију, требало би уклонити гране које нарушавају склад грма. Може поднети и мало јачи рез.

 Руже

Чајевка: Престаре гране које су у равни тла режу се у марту. Главни избојци режу се на две трећине од њихове дужине, док се млади избојци режу за само једну трећину. Ако постоје суви или преслаби избојци, треба их уклонити.

Жбунаста ружа: Резидба следи након што прође опасност од мразева и кад базни пупољци још нису почели да расту. Приликом резидбе, одабере се шест до седам млађих јачих избојака и режу се изнад другог или трећег видљивог пупољка. Снажније врсте режу се изнад четвртог или петог пупољка, уз обавезно уклањање осталих избојака и сувих грана.

Пењачице које цветају једном годишње: Након завршетка цветања режу се бочна гранања изнад другог или трећег листа почевши од основе. Уклањају се два до три слабије цветајућа избојка, као и суви и преслаби избојци.

 Пењачице које цветају више пута: У марту се уклањају један или два најстарија избојка. Дугачке гране треба скратити за једну трећину, а њихове избојке изнад другог или трећег видљивог пупољка. Ако постоје, уклањају се и сви суви и преслаби избојци.

 Мини-ружа: Kрајем фебруара и у марту се уклањају суви и најстарији избојци који су се доста разгранали. Остали избојци режу се изнад другог или трећег видљивог пупољка.

 Јоргован

Код јоргована, Syringa vulgaris, након завршеног цветања, у мају се режу гране на којима су прецветали цветови. Режу се испод цватова а изнад младих су пупољака који су усмерени ка спољној страни грма. Из тих ће пупољака нарасти млади избојци и тако се неће угушити средиште биљке.

 Вртни хибискус

Код вртног хибискуса, Hybiscus syriacus, у касну зиму или рано пролеће (фебруар, март), сваке се године уклањају избојци који нарушавају склад грма. Режу се изнад другог или трећег пупољка. Такође се уклањају суве гране, болесне и све које расту према средишту грма. Рез је изнад пупољака  који се налазе са спољне стране грма.

 Азалеја

Азалеји, Rhododendron japonicum, сваке је године након завршеног цветања потребно уклонити прецветале  цветове. Они се откидају ноктима палца и кажипрста. Откидањем цветова подстиче се стварање нових цветних пупољака за следећу сезону. Биљци  треба уклонити и суве гране и оне које расту према средишту грма. Уклонити се могу и гране које нарушавају склад грма.

Хортензија

Хортензији, Hydrangea macrophylla, треба сваке године од краја марта до почетка априла уклонити све старе гране. Реже се изнад младог избојка. Старије је гране потребно јаче одрезати јер су склоне губитку листова у подножју. Суве гране и преслабе младице које гуше средиште грма, као и оне које неће дати цват, треба уклонити. Не препоручује се орезивање снажних изданака који ничу из подножја јер су на њима већ формирани цветни пупољци.

 Јапанска дуња

Јапанској дуњи, Cheanomeles japonica, крајем априла или почетком маја, односно након цветања, одсече се неколико главних грана које су вишак. То су оне гране које су усмерене према средини грма, као и  слабе и суве. Свакако треба оставити избојке који су цветали, јер ће они у јесен носити украсне плодове.

Р. Д. Ј.