Насловна ВЕСТИ Руже траже заштиту и негу

Руже траже заштиту и негу

312

 Руже су раскошно цвеће које цвета током целе вегетације па све до јесени. Осим редовне неге већ у пролеће се почиње спроводити заштита хемијским средствима. Ако је пролеће сувише топло и сунчано, онда се масовно јављају лисне ваши, док ако је влажно време долази до разних гљивичних обољења. Гљивична обољења се често јављају после масовног напада инсеката, који исцрпе биљку. Дужи период влажног времена или ако су биљке густо засађене такође поспешују њихов напад.

Међу најзначајнијим болестима су:

Црна пегавост ружа

Црна пегавост је најзначајнија болест руже нарочито при гајењу на отвореном. На листу се јављају неправилне пеге са влакнастим рубом. Заражено лишће жути и опада. Гљива лучи гас етилен који доводи до жућења и опадања. Симптоми се могу јавити на ластарима, лисним и цветним дршкама и на чашици. Сузбијање се изводи у пролеће у време кишног периода али обавезно пред кишу или најкасније један дан после. Ако је температура око 25 Ц и при већој влажности прскање је на 8 дана, док у условима мање влажности прска се на на 14 дана.

Препарати су: Antrakol, Dithane, Bravo у комбинацији са триазолима. Добре су и готове мешавине Folikur и Zato који делују на пепелницу, рђу и има тзв. зелени ефекат.

Пепелница се препознаје по белосивим превлакама које се појављују на младим избојцима нарочито у основи трнова, пупољцима и младом лишћу. Болест се шири брзо у сушном периоду.

Сузбијање – предност дати превентиви да лишће остане здраво. Користити препарате Зато, Тилт, Фалкон, Фолицур а посебно Фалкон који има куративно и еридикативно дејство.

Рђа руже

Рђа руже се јавља на листу у облику рђастих пега, а понекад и на стаблу. Развоју рђе погодује време касног лета – ране јесени. На наличју лишћа се јављају репродуктивни органи гљиве наранџасте – уредоспоре и црне – телеутоспоре. Развоју болести помаже недостатак калијума у земљишту као и превелика употреба азота. Примена бакарних препарата, Dithana, Cineba, Falkona, Folikura дају добре резултате у сузбијању ове болести.

Пише: Дипл. инг Нада Бачановић

Извор: Агро Инфо Нет