Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Sajam hortikulture u Beogradu

Sajam hortikulture u Beogradu

238

Na Beogradskom sajmu održan je 47. Međunarodni sajam građevinarstva i Međunarodni sajam hortikulture od 24. do 27. aprila. Na samom ulasku dominiraju građevinske mašine, od onih za puteve do onih za razbijanje stenja. Obilje građevinskog materijala, od cigala, krovnih i fasadnih obloga, izolacionih materijala do proizvođača betona, profili za stolariju, vrata, prozori, kapije, ograde, molerski alat, materijali za završne radove, svega je bilo.

Naravno tu su i nove tehnologije, oprema za pametne kuće, digitalizacija i automatizacija, sve za upravljanje objektima. Mada je bilo u manjini, nama je, ipak, bila zanimljivija hortikultura. Načini na koji se mogu opremiti biljem javni prostori, sadnice, semenski materijal, baštenska oprema, saksija – kolica od drveta, prodata već prvog dana, razni stalci za cveće, baštenske stolice, stolovi, sve što nekome može da padne na pamet da ima u svom omiljenom prostoru. Uz sve to vrlo raspoloženi i razgovorljivi stručni saradnici i prodavci, željni da vam objasne sve do detalja. Da vas upute u to kako se gaji i orezuje limun, kako kumkvat ili mandarina, a kako maslina, da znate koja je prihrana najbolja, a koju nikako da ne kupujete jer ćete samo uzalud potrošiti novce. Pored egzotike, bilo je na Sajmu i već poznatog lekovitog i začinskog bilja. Od sve popularnijeg smilja, do nane, bosiljka, ruzmarina, matičnjaka.

Zvezde sajma, i po posećosti i po predusretljivosti, ljubaznosti i značaju za društvo, jesu učesnici Sajma hortikulture BeoPlantFair iz Vaspitno popravnog doma u Kruševcu i Kazneno popravnog doma za žene u Požarevcu. Možda će zvučati neobično, ali ta deca i te žene pokazali su koliko bavljenje hortikulturom, uzgojem rasada i povrća, bavljenje grnčarijom i šivenjem može biti korisno i, pre svega, inspirativno i kreativno. Njihovi štandovi su bili, ako ne najlepši, onda najveseliji na Sajmu. Na njima je bilo sukulenata, muškatli, kaktusa, sve što biste mogli da nađete u jednom ovećem rasadniku. Naravno prodaju se i, ručni radovi – papuče, torbe, jastuci, grnčarija, stalci za saksije. I dobro im ide, ljudi s oduševljenjem kupuju od njih.

Na otvorenom prostoru između hala s jedne strane i s pogledom u visinu, mogli ste proći pored građevinskih mašina koje iz naše perspektive deluju impozantno, dok su s druge strane malo zavučeni i ne tako impozantni bili uzgajivači sukulenata, kaktusa, sadnica limuna, maslina, mandarina, kumkvata, raznoraznog ukrasnog, začinskog i lekovitog bilja. Njih je bilo teže pronaći, ali kad smo ih našli, nismo otišli bez punih torbi.

Tekst i foto: Zorica Dragojević