Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Sanseverija malo traži, a puno pruža

Sanseverija malo traži, a puno pruža

7921

Sanseverija je biljka veoma neobičnog izgleda. Ne zahteva preteranu negu, a pored prednosti kao što su minimalna briga i maksimalna dekorativnost, veoma je i korisna. U pojedinim stručnim časopisima navodi se da izuzetno dobro prečišćava vazduh.

Na vrhu liste poželjnih sobnih biljaka

Naime, sanseverija iz vazduha upija toksine iz vazduha koji štete ljudima, kao što su formaldehid, ksilen, benhzin i toulen. Za razliku od drugih biljaka koje noću oduzimaju kiseonik, sanseverija uklanja ugljen-dioksid iz vazduha i ispušta kiseonik, te je više nego poželjna u spavaćoj sobi. Ona vazduh oplemenjuje negativnim jonima, koji često nedostaju u zatvorenom prostoru i upija štetno elektromagnetno zračenje koje stvaraju računari. Zbog toga je korisno postaviti je u kancelariju ili u radnu sobu u kojoj ima kompjutera.

Dajte joj svetlo mesto kraj radijatora

Odlikuju je mesnati, dugi, sabljasti i uspravni listovi, koji su razvijeni iz bazne rozete. Listovi mogu dostići dužinu od 70 do 90 centimetara. Tamnozelene su boje i prošarani poprečnim sivozelenim prugama. Podzemni deo čini snažan rizom, koji se ponekad nalazi delimično iznad zemlje. Postoje patuljaste, srednje i visoke sanseverije, dok im se list razlikuje po šarama i bojama u zavisnosti od vrste, sa žutim ili srebrno – belim prugama na marginama lista.

Posebno je interesantna Sansevieria cylindrica koja ima debele, cilindrične listove, zelene boje s poprečnim tamnozelenim prugama, koji mogu da narastu do 120 centimetara. Obično se razviju 3 do 4 lista u rozeti. Zovu je cilindrična sablja, afričko koplje ili cilindrična zmija.

Sanseverija najbolje uspeva na svetlom mestu, ali je važno da nije izložena direktnoj sunčevoj svetlosti. Dobro podnosi senku, ali će tada izostati cvetanje i šare na listovima postati manje izraženije. Prija joj suv vazduh, tako da se može držati i u blizini radijatora ili nekog drugog grejnog tela. Optimalne temperature za nju su od 15 do  22 stepena. Ne podnosi hladnoću, pa na temperaturi nižoj od 10 stepeni može da propadne.

 Plitke saksije i dobro drenirano zemljište

Sanseveriji odgovara laka, plodna zemlja sa dodatkom trećine običnog peska, šljunka i malo treseta, da bi bila dobro drenirana. Zbog svog malog i  plitkog korena treba je saditi u šire i pliće saksije. Prihrana je poželjna jednom mesečno u toku leta granuliranim ili tečnim đubrivima, dok joj zimi prehrana nije potrebna.

Iako je otporna na prašinu i zagađen vazduh, potrebno je njene listove povremeno obrisati od prašine i drugih nečistoća krpom ili sunđerom. Ona će zauzvrat dobro očistiti vazduh koji udišemo.

Tekst i foto: Biljana Nenković