Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Сок од спелте чини чуда

Сок од спелте чини чуда

850

Пише: Зорица Драгојевић

Иако је стари Маћаш Немет са Палића био визионар и предузетник, на посао којим се данас његова породица бави није га навела ни добра идеја, ни осећај за добар бизнис, већ велика жеља да помогне унуку. Данас, петнаест година после, Немети су успешна мануфактура која се бави производњом зеленог сока од спелте. Сока који је Маћашевог унука Роланда излечио од рака, спасио живот и обезбедио будућност.

Фирму је основао Маћаш Немет негде почетком 2006. године, првенствено из потребе да помогне својој породици, започиње ову необичну животну причу Бела Бартош, технолог фирме.

– Роланд Немет, унук Маћаша Немета, родио се 8. фебруара 1998. године. Био је сасвим обичан, живахан дечак све док му није дијагностикована леукемија, односно рак крви. Тада је имао четири године и још није знао шта га очекује. Закаснела дијагноза рака условила је хитне медицинске мере, а захваљујући њима је Роланд још међу нама. Лечење рака значило је дугу, болну годину у Дечијој болници у Сегедину, у Мађарској. Лечење је било успешно.

– Прича о болести се овде на жалост не завршава – каже Бела Бартош.-Да све буде још горе, неколико година касније и рак се повратио.

Природни лек, уместо зрачења

У том тренутку једина одрасла мушка глава, деда Маћаш Немет, одлучио да сам нађе лек у природи и од природе.

– Маћаш није хтео да прихвати ризик од зрачења и зато није дозволио терапију. У то време дочуо је од једног лекара да постоји зелени сок који се прави од спелте и да га слободно даје свом унуку. Деда је тада први пут чуо за тако нешто и зато је почео да трага за соком и за литературом. Негде, у једном забаченом делу Мађарске успео је да дође до сока који баш и није био јефтин. Након неколико недеља пијења Роберту је здравствено стање почело нагло да се побољшава. Због финансијске кризе и проблема набавке сока из иностранства, Маћаш је одлучио да не зависи више ни од кога, па је почео на своју руку да гаји ту сорту спелте и да експериментише са прављењем сока. Након проучавања биљке и пуно неуспелих покушаја, успео је толико да је могао Роланда и своју породицу да опскрбљује зеленим соком.

Како то често бива, прича о соку чула се надалеко. Сви су желели да пробају то зелено чудо.

– Ово се прочуло, и поред комшилука и родбине, многи су хтели да пробају чудотворни сок. То је довело до идеје да се повећа обим производње и да се заснује једна делатност. Маћаш је започео производњу где је свима давао приступачнију шансу да дођу до сока. И бизнис је кренуо. Од тада је прошло много година, посао се развио, а у међувремену је и његов унук стасао да га преузме.

Роланд је данас млад, здрав, послован човек, пун животног елана. Упркос мишљењу лекара да неће моћи никада да се бави спортом, он се, и то на завидном нивоу, бави акт стрит лифтингом, калитехниксом, дизањем тегова и натурал боди билдингом.

Уз спорт су се родиле идеје о новим производима

– Главни производ фирме „Зелени сокови Немет“ је зелени сок од спелте у залеђеном стању, с омега-3 масном киселином. Поред спелте, праве и друге зелене сокове, као што је зелени сок од јечма и мирођије са омега-3. Постоји и један специјалан сок, Green Power Shot, који је углавном намењем спортистима, али користе га и сви који су изложени великим физичким напрезањима.

Иако су неки производи нови, начин израде је стари, онако како је то Маћаш Немет започео.

– Све се ради на исти начин како је то Маћаш Немет осмислио и засновао пре 15 година. Његова технологија се базира на једноставности и прецизности, која је касније послужила као еталон и за друге. Предност мануфактуре је у томе да је квалитет сваког малог делића процеса и производа под контролом -контролисани услови у контролисаном окружењу – каже технолог Бела.

Чиста природа, без хемије

Процес узгоја биљака је затвореног типа у контролисаном окружењу. Мора се прецизно водити рачуна о свим процесним параметрима, јер се биљке јако лако могу осушити или убуђати и више се не могу употребити за производњу сокова. Земља у којој се гаје биљке је органског порекла. Све што остане од биљке на крају технолошког процеса, иде у компост, где мирује и разлаже се у наредних годину дана. Након разлагања, добија се органска хумусна земља која се по потреби оплемењује природним ђубривом. Оваква земља враћа се у процес узгајања. У читавом третману не користе се никакве хемикалије – осим производње и само семе је органско, јер Немети не пристају на компромисе.

– Семе спелте је органског порекла са сертификатом. Отприлике је 1,5 кг овог семена потребно да се створи литар драгоценог сока. Посејана семена биљака расту у контролисаном окружењу, где је температура, влага и светлост оптимална за идеалан принос и састав сока. Исти услови се могу обезбедити увек, без обзира на годишње доба. Захваљујући томе, производња несметано може да тече читаве године – колико је битно семе, толико је битна и вода. Не сме бити градска.

Након цеђења додаје се само хладно цеђено ланено уље, због обогаћивања омега-3 масним киселинама. У читавом процесу нема никаквих третмана хемикалијама и ништа друго се не додаје. Овако добијен сок се пакује и одмах замрзава у шок комори. Дужина процеса од цеђења до замрзавања је свега неколико минута.

Замрзавањем се чува квалитет

– На домаћем тржишту људи обично могу доћи до наших сокова на основу препоруке и реклама из медија. Жао ми је када видим да се на тржишту појављују разни прахови и капсуле са садржајем зеленог сока од спелте. Да нешто буде јасно: најздравији и најпотпунији сок од спелте је свеже цеђени сок. Због непостојности (свега око пола сата се може користити), мора се замрзнути. Ово је једини начин да се сачувају сви вредни састојци (поготово ензими), идентични свеже цеђеном соку. Не верујем да пуно нас жели да конзумира, примера ради, вино или матични сок од ароније у праху. Наша мисија и одговорност према свима не дозвољава нам да манипулишемо соком – изричит је технолог Бела.

Моћни еликсир

Сок од спелте изванредно подиже имуни систем и допуњује дефиците минерала, витамина и ензима. То је савршена витаминска бомба, еликсир виталности. Већ после пар дана се може приметити моћ сока.

Вода из сопственог бунара

– Биљке се заливају водом из бушеног бунара, јер градска вода не задовољава ни хемијске ни биолошке услове. Када биљке достигну одређену висину, оне се косе и иду на хладно цеђење. На дан кошења биљке се не заливају, да се не уноси додатна влага, да не би случајно разблажила сок – објашњава Бела, додајући да је јако битна и дужина трајања прављења сока.