Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Sorte šljiva dobre za plantaže

Sorte šljiva dobre za plantaže

1033

 

Požegaču bi, bez obzira na mane, trebalo više širiti, jer za sada bolje sorte za preradu od nje nemamo. Od sorti najranijeg i srednje ranog zrenja, kao stone sorte pogodne su: rut geršteter, kalifornijska plava, čačanska rana, cimerova rana, čačanska lepotica, herman i dr, a od sorti srednje kasne i kasne epohe zrenja: požegača, stenlej, čačanska rodna, valjevka, aženka 707. Ove sorte pogodne su za sušenje i druge vidove prerade (rakija, pekmez, džem itd.). Za pravljenje kompota preporučuju se krupna zelena renkloda, ulensova i altanova renkloda. . 

Herman

Švedska stona sorta koja sazreva krajem treće dekade juna. Stablo je srednje bujno do bujno i rodno. Samooplodna je sorta sklona alternativnom rađanju pa je rezidba obavezna mera svake godine. Plodovi su srednje su krupni, prosečne mase 25 – 30 g, ovalnog oblika i plavo – ljubičaste boje pokožice prekrivene pepeljkom. Mezokarp je čvrst, sočan i nakiselog ukusa. 

Čačanska rana

Domaća sorta koja sazreva početkom jula. Stablo je bujno i treba je kalemiti na kržljavije podloge. Tolerantna je na šarku šljive. Ranocvetna je i samobesplodna. Dobri oprašivači su čačanska lepotica i stenli. Kasnije prorodi i slabo do umereno rađa. Plod je vrlo krupan (do 55 g), eliptičan, ljubičasto – plave boje, sa izraženim šavom. Interesantna je kao sorta zbog ranog vremena sazrevanja i krupnih plodova. Treba je gajiti u toplijim područjima. 

Katinka  

Nemačka sorta koja sazreva početkom jula. Samooplodna je, rano počinje da rađa, a zatim rađa uredno i obilno. Otporna je prema prouzrokovaču monilije i virusu šarke šljive. Plod je srednje krupan (25 do 30 g), eliptičan, plavo – ljubičaste boje, čvrst, umereno sočan. Mezokarp je zelenkaste boje i veoma ukusan. Interesantna je kao rana sorta visoke rodnosti i odličnog kvaliteta ploda. 

Valerija

Sazreva sredinom jula. Stablo je slabo bujno. Samooplodna je, i obilne rodnosti. Plodovi su krupni, okruglastog oblika, tamno plave boje sa obilnim pepeljkom. Mezokarp je zelenkaste boje, čvrst, sočan, sa slabo izraženom aromom. Stona sorta, vrlo rodna, krupnih, atraktivnih plodova dobre transportabilnosti. 

Čačanska lepotica

Sazreva u trećoj dekadi jula. Još uvek je jedna od najboljih stonih sorti koja se već dugo uspešno gaji u Srbiji, ali i van granica naše zemlje. Stablo je srednje bujno sa otvorenim uglom grananja, a grane su dobro obrasle rodnim elementima. Samooplodna je, rano prorodi i rađa obilno. Plodovi su prvenstveno namenjeni za jelo u svežem stanju, mada se uspešno koriste i za različite vidove prerade, posebno u domaćinstvu (slatko, džem, rakija). Plodovi su srednje krupni do krupni, prosečne mase do 40 g, jajastog oblika. Pokožica je tamnoplava i prekrivena obilnim pepeljkom. Mezokarp je zelenkasto žut, čvrst, sočan i slatko – nakiselog ukusa. 

Nada

Nova domaća sorta stvorena u Institutu za voćarstvo u Čačku sazreva u prvoj polovini avgusta. Stablo je slabo do srednje bujno, sa širokim uglovima grananja, a grane su dobro obrasle rodnim elementima. Visoko je tolerantna na šarku šljive. Cveta srednje kasno i samobesplodna je. Dobri oprašivači su čačanska lepotica i stenli. Plod je krupan, prosečno 40 g, eliptičnog oblika, tamnoplave boje, sa obilnim pepeljkom. Meso je žute boje, čvrsto, sočno, sa izraženom aromom. Ima visok indeks slasti, sa malim sadržajem kiselina. Sorta kombinovanih svojstava koja popunjava period zrenja oko čačanske rodne koja je pokazala vrlo visoku osetljivost na šarku šljive koja se manifestuje masovnim opadanjem plodova pred početak zrenja. 

Ana Špet (Anna Späth)

Stara nemačka sorta vrlo poznog vremena zrenja, početkom septembra meseca. Stablo je slabo bujno, sa široko – piramidalnim krunom. Vrlo je otporna na gljivične bolesti i tolerantna na šarku šljive. Cveta srednje kasno i izrazito je samooplodna. Plod je srednje krupan do krupan, okruglastog oblika, tamno – ljubičaste boje, sa izraženim pepeljkom. Mezokarp je žute boje, srednje čvrst, sočan, izrazito sladak, dobre arome. Sorta sa kombinovanim svojstvima, pogodna kao stona sorta ali i za različite vidove prerade. 

Prezenta

Nemačka sorta vrlo poznog vremena zrenja, u drugoj dekadi septembra meseca. Stablo je srednje bujno, sa široko – piramidalnim krunom i povijenim granama. Tolerantna je na šarku šljive. Cveta srednje rano i izrazito je samooplodna. Plod je srednje – krupan do krupan, ovalnog oblika, svetlo – plave boje, sa izraženim pepeljkom. Mezokarp je žute boje, čvrst, sočan, izrazito sladak, dobre arome. Sorta sa kombinovanim svojstvima, pogodna kao stona sorta ali i za različite vidove prerade. Zbog kasnog vremena zrenja i dobre skladišne sposobnosti može doprineti produžetku sezone potrošnje šljive u svežem stanju. Savremeni sortiment poznih sorti nije dovoljno izučen u proizvodnim zasadima. Vrlo je važno sortiment raširiti u ovom pravcu. Kao dobra polazna osnova predstavljaju nemačka sorta Topend Plus, Prezenta, Toptaste, Grossa di felisio-Empres, Jojo i Hagantai novostvorene sorte iz Instituta za voćarstvo u Čačku Divna i Petra.

R.D.J.