Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Šta je bolje: Ručna ili mašinska berba višnje

Šta je bolje: Ručna ili mašinska berba višnje

543

Kad je u pitanju ručna berba, ovaj vid berbe ima određene prednosti u odnosu na mašinsku berbu, a jeedna je u mogućnosti berbe i pri lošim vremenskim uslovima (npr. kiša), kao i kod mlađih zasada, gde prvih nekoliko godina nije moguća mašinska berba. Ova berba je i ,,čista“, smanjen je udeo peteljki, lišća, zemlje i drugih primesa u gajbama.

Ručna berba ima mnogo i mana. Velika je potražnja za inače deficitarnom radnom snagom, i zbog ujednačenog, istovremenog sazrevanja višnje na većoj teritoriji. Zbog toga da je cena radne snage sve veća, a radnici, koji su plaćeni po učinku, zbog veće zarade su skloni da preskaču manje pristupačne delove na stablima, što smanjuje ukupno ubranu količinu višanja. Nestašica radne snage dovodi do odlaganja berbe i smanjenja kvaliteta plodova, a sve to dovodi do poskupljenja proizvodne cene višnja, pa i do smanjenja zarade proizvođača.

Mašinska berba

Kao rešenje ovih problemač sve više se nameće mašinska berba višnje, koja se sve više primenjuje u svim krajevima gde se gaji oblačinska višnja. Prednost mašinske berbe je u manjim troškovima i većem učinku i brzini rada, a naročito u manjim potrebama za radnom snagom. Mašina trešenjem skida plod sa svih delova krošnje. Posao ne zavisi od ljudske radne snage, pa se lakše može bolje izabrati najbolji momenat za berbu. U ovom slučaju minimalan je kontakt ruku s plodovima, čime se smanjuje opasnost od infekcije bakterijama.

Mane mašinske berbe je dodatno tretiranje hemijskim preparatom za odvajanje ploda (etrel), a ukoliko se ne koriste navedena sredstva, plod mora biti potpuno zreo zbog lakšeg odvajanja od peteljke. Neophodno je prilagođavanje uzgojnog oblika i razmaka sadnje za mašinsku berbu, kruna mora biti podignuta minimum 50 cm od zemlje, najpoželjniji oblik je piramidalna kruna zbog lakšeg trešenja stabala, razmak sadnje je minimum 4×2,5 m. U zavisnosti od tipa berača, mora se računati na veći prostor potreban za okretanje i ulazak u naredni red, a poželjno je zatravnjivanje međurednog prostora jer je u slučaju pojave kiše u vreme berbe značajno skraćeno vreme do povratka na parcelu u odnosu na jalovi ugar, što se pokazalo proteklih godina kao velika prednost.