Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Шта је боље: Ручна или машинска берба вишње

Шта је боље: Ручна или машинска берба вишње

553

Кад је у питању ручна берба, овај вид бербе има одређене предности у односу на машинску бербу, а јеедна је у могућности бербе и при лошим временским условима (нпр. киша), као и код млађих засада, где првих неколико година није могућа машинска берба. Ова берба је и ,,чиста“, смањен је удео петељки, лишћа, земље и других примеса у гајбама.

Ручна берба има много и мана. Велика је потражња за иначе дефицитарном радном снагом, и због уједначеног, истовременог сазревања вишње на већој територији. Због тога да је цена радне снаге све већа, а радници, који су плаћени по учинку, због веће зараде су склони да прескачу мање приступачне делове на стаблима, што смањује укупно убрану количину вишања. Несташица радне снаге доводи до одлагања бербе и смањења квалитета плодова, а све то доводи до поскупљења производне цене вишња, па и до смањења зараде произвођача.

Машинска берба

Као решење ових проблемач све више се намеће машинска берба вишње, која се све више примењује у свим крајевима где се гаји облачинска вишња. Предност машинске бербе је у мањим трошковима и већем учинку и брзини рада, а нарочито у мањим потребама за радном снагом. Машина трешењем скида плод са свих делова крошње. Посао не зависи од људске радне снаге, па се лакше може боље изабрати најбољи моменат за бербу. У овом случају минималан је контакт руку с плодовима, чиме се смањује опасност од инфекције бактеријама.

Мане машинске бербе је додатно третирање хемијским препаратом за одвајање плода (етрел), а уколико се не користе наведена средства, плод мора бити потпуно зрео због лакшег одвајања од петељке. Неопходно је прилагођавање узгојног облика и размака садње за машинску бербу, круна мора бити подигнута минимум 50 цм од земље, најпожељнији облик је пирамидална круна због лакшег трешења стабала, размак садње је минимум 4×2,5 м. У зависности од типа берача, мора се рачунати на већи простор потребан за окретање и улазак у наредни ред, а пожељно је затравњивање међуредног простора јер је у случају појаве кише у време бербе значајно скраћено време до повратка на парцелу у односу на јалови угар, што се показало протеклих година као велика предност.