Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Šta sa borovnicom kad je uberete

Šta sa borovnicom kad je uberete

1099

Kad se završi sezona branja, borovničare čeka ozbiljan posao klasiranja, pakovanja, transporta i čuvanja. Evo kako to izgleda.

Plodovi borovnice koji su namenjeni za potrošnju u svežem stanju u toku berbe se pakuju u male plastične ili kartonske posude, u koje staje najčešće 125, 250, ili 500 g ploda, u zavisnosti od zahteva kupca. Posude se pakuju u kartonske kutije, ili u plitke i otvorene letvarice, u kojima se transportuju do tržišta.

Plodovi za upotrebu u svežem stanju moraju se kalibrirati. Oni se prema važećim državnim pravilnicima o kvalitetu razvrstavaju u dve kategorije (I i II).

Transport svežih plodova

Kod rešavanja ovog pitanja mora se poći od pretpostavke da se gubljenjem kvaliteta pri neadekvatnom transportu može u značajnoj meri umanjiti planirani, očekivani ekonomski rezultat. Najmanji gubici u kvalitetu će se ostvariti ako se plodovi pre utovara dobro rashlade, a zatim do mesta isporuke prevezu u kvalitetnim kamionima – hladnjačama.

Letvarice (gajbice) sa plodovima se slažu na palete i tako tovare u vozilo. Cilj je da gajbice ne leže direktno na podu kamiona, kako bi se obezbedila nesmetana cirkulacija vazduha. Gajbice ne treba ređati iznad točkova kamiona, kako se plodovi ne bi nagnječili usled truckanja.

Složene palete sa gajbicama se dodatno stabilizuju na kamionu obmotavanjem pantljikama.

Čuvanje plodova u svežem stanju

Ako se plodovi oberu neposredno pre pune zrelosti, duže će ostati u svežem stanju, u odnosu na prezrele i plodove koji se beru u punoj zrelosti. Period do koga plodovi borovnice mogu da ostanu u svežem stanju zavisi od visine temperature i relativne vlažnosti vazduha u prostoriji za čuvanje.

Za kratkotrajno čuvanje plodova (1 do 3 dana) dovoljna je temperatura od 12 do 15 °S. Međutim, ako je razlika između spoljašnje i temperature skladišta veća od 10 °S, plodovi postaju vlažni i manje čvrsti. U tom slučaju je bolje da se lageruju u drvenoj, nego u plastičnoj ambalaži.

Za čuvanje plodova u toku tri do četiri nedelje preporučuje se temperatura od 2 do 4 °S, ali ne niža od 2 °S, jer može doći do propadanja plodova. Za ovu namenu se koriste hladnjače koje inače služe za skladištenje jabuke.

Za duže čuvanje plodova u svežem stanju (3 do 4 meseca) potrebne su specijalizovane hladnjače s kontrolisanom atmosferom. U takvim hladnjačama, uz tačno određene odnose sadržaja kiseonika i ugljendioksida, može se skoro zaustaviti proces dozrevanja plodova. U hladnjači je potrebno plodove brzo ohladiti do temperature blizu 0 oC. Zatim se palete sa gajbicama u kojima su smešteni plodovi uvijaju u plastiku i skladište u komori, u kojoj se održava temperatura od -1 0C do 0 oC i relativna vlažnost vazduha od 85 %, uz slab protok vazduha, a sve u cilju smanjenja dehidratacije.

Viša temperatura i niža relativna vlažnost vazduha u hladnjači se negativno odražavaju na dužinu čuvanja plodova u svežem stanju.