Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Шта урадити у условима повећаног броја глодара и инсеката

Шта урадити у условима повећаног броја глодара и инсеката

359

Глодари и штетни инсекти врло често представљају велики проблем у пољопривреди. Њихова повећана бројност у пољима може представљати огроман изазов за пољопривреднике.

Интегрални начин сузбијања штетних организама

Данас, према речима Зорана Лазарова, саветодавца за ратарство у врањској ПССС, све више се намеће потреба за применом интегралног начина сузбијања и контроле штетних организама, а који подразумева коришћење превентивних, механичких, биолошких и хемијских мера.

Превентивне мере требало би да претходе свим мерама. Оне имају за циљ уклањање коровске вегетације и биљних остатака, који представљају идеално станиште за развој глодара и штетних инсеката. Потребно је предузети све мере чишћења и одржавања опште хигијене око производних поља, како би се маскимално редуковали услови за задржавање глодара.

– Мониторинг – који подразумева праћење и идентификацију штеточина на пољима и засадима, данас представља једну од водећих мера у интегралном приступу њиховог сузбијања. Са њиховом идентификацијом ратари имају бољи увид у ситуацију на терену – истиче Лазаров.

Замке, по његовим речима, представљају најстарију, али истовремено и најмање примењивану меру у сузбијању штеточина. Данас на тржишту постоје замке, чија употреба уз примену и других мера даје задовољавајуће резултате. Често сами пољопривредни произвођачи, на њима својствен начин, а водећи се пре свега искуством, праве разне импровизоване замке за сузбијане глодара и штетних инсеката. Употреба пестицида је најпримењиванија мера у сузбијању штетних организама. Међутим, због велике адаптивности штеточина данас у већини случајева не даје жељене резултате, али зато увођењем природних непријатеља глодара, штеточина, корисних инсеката, птица и природи може помоћи у сузбијању односно, смањењу бројности популације глодара и штетних инсеката.

– Правилна и редовна обрада земљишта може помоћи у смањењу популације штеточина, на тај начин што отежава њихово размножавање и задржавање на одређено место – истиче врањски саветодавац и додаје да пољопривредни произвођачи помоћ треба да потраже од стручњака у случају напада глодара.

– Често пољопривредници могу да дођу у безизлазну ситуацију услед напада глодара и штетних инсеката. У таквим случајевима обавезно треба да потраже помоћ стручног лица за пољопривреду, како би се добио савет и подршка за управљање штеточинама – саветује Лазаров и поручује ратарима да је веома важно да комбинују различите методе како би се ефикасно управљало штетним организмима и тиме сачувала продуктивност на пољима.

Текст и фото: Гордана Настић