Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ Стафорд из Бечеја осваја светске тронове

Стафорд из Бечеја осваја светске тронове

14253

„EXTREME SELECTION“ ГАЈИ ВРХУНСКЕ ПСЕ

Петар Пешић из Бечеја прави је заљубљеник у америчке стафорде и француске булдоге. Ове две расе паса за њега су најбоље и најкомплетније у погледу карактера, издржљивости и естетике. Псима се бави више од једне деценије, а пре три године регистровао је одгајивачницу „Extreme selection“, како би се посветио квалитетном узгоју стафорда и булдога, као и њиховом учешћу на домаћим и иностраним такмичењима.

– Од малих ногу су ме привлачили теријери, али 2019. сам стекао услове да купим првог америчког стафорда. То је била женка Реа, која је постала „кривац“ зашто сам се још више заљубио у ту расу. Прво легло смо имали крајем 2020. и оставили смо мужјака и женку – говори за „Добро јутро“.

Породичне мазе опасног изгледа

Петрова одгајивачница тренутно броји десет паса, од којих су поједини такмичари у години на измаку остварили значајне резултате на бројним изложбама.

– Главна звезда одгајивачнице је наш Чапо. Он је власништво одгајивачнице и нашег хендлера Драгана Туцакова, а долази из одгајивачнице „Де Мандрака“ коју држе Викторија и Жељко Лозић. Они су уједно први одгајивачи америчких стафорда у Србији. Наш Чапо је остварио изванредан резултат: у једној години је затворио четири шампионата, више од девет пута је био на „бест ин шоу“ постољу. Такође, пас из нашег легла по имену Арес постао је јуниорски шампион Србије, затим је заузео треће место на САС-у у Сенти – с поносом истиче млади Бечејац.

Амерички стафорди нису пси за почетнике, односно, власнике који немају искуства у одгоју паса. Са друге стране, за ову расу владају предрасуде да је изузетно агресивна и опасна, а истина је сасвим другачија, тврди наш саговорник.

– Они су умиљата раса, иако можда изгледају опасно. Увек су спремни за акцију и игру. Веома су интелигентни и издржљиви, првенствено здрави. Ипак, препоручујем да се њима бави неко ко има искуства, јер су темпераментни и, ако их не усмерите добро, можете направити велики проблем. Све је ствар тога како ћете и на који начин одгојити пса, а то се постиже у периоду његовог одрастања. Иначе, они се одлично слажу са француским булдозима и између њих нема нетрпељивости. Штавише, француски булдози су пргавији – каже Пешић.

Уколико их правилно васпитате, стафорди су праве мазе, одлични породични пси и према деци се понашају заштитнички. Када је реч о њиховом здрављу, спадају у издржљиву и отпорну расу. Реч је о радним псима, који захтевају да им се посвети доста времена и пажње.

Лако и брзо уче, ако им је власник ауторитет

– Ми, одгајивачи, радимо неколико генетских тестова, тако да у нашем узгоју не долази до неких већих проблема. Такође, најбитнија је исхрана пса од самог почетка, од када је штене па док не постане одрастао пас. То у значајној мери утиче на јачину имунитета. Када говоримо о изгледу, амерички стафорд има снажан изглед, јаку типичну главу, равна леђа, добре углове. На изложбама се посебно цени пас који је што лепше прошаран и у покрету мора да буде што бољи – каже наш саговорник.

Веома лако и брзо уче, али власник мора бити ауторитет свом псу. Интересантан је податак да су такозвани плави пси, односно сивкасте боје, на већој цени у односу на оне других боја. Ипак, на изложбама се показало да боље пролазе пси који имају израженије контрасте и пигменте.

Пси из одгајивачнице младог Бечејца пронашли су своје домове у Хрватској, Словенији, Северној Македонији, Аустрији, Немачкој, Црној Гори и Босни и Херцеговини.

Француски булдози за пратњу и разоноду

Млади Бечејац узгаја и француске булдоге. Реч је о псима за пратњу и разоноду, који се препоручују свима. Ова мала раса је препознатљива по великим ушима попут слепих мишева, има пљоснато лице, кратку, сјајну длаку која долази у тиграстим, избразданим или руменим смеђим бојама.

Уколико је француски булдог генетски здрав, с њим нећете имати здравствених проблема и компликација, каже наш саговорник.

– Женка Софи нам је била најлепша беба на CACIB-у у Ади, као и мужјак Френки којег смо довели из одгајивачнице „Сани дејс“ и који је ту титулу освојио у Сивцу. Они су млади и ускоро очекујемо још квалитетних паса и да појачамо наше линије – рекао је Петар.

Најчешћи здравствени проблеми са којима се сусреће француски булдог односе се на њихово равно лице, што може довести до зачепљења дисајних путева и отежаног дисања. Стога треба избегавати прекомерне тренинге и прегревање. Такође су склони инфекцијама коже, проблемима с очима, дисплазијом кукова и лактова (зглобним поремећајима која могу бити болна и која могу довести до проблема са покретљивошћу) и поремећајима кичме.

Када је реч о броју штенаца по једном леглу, ту правила не постоје. Дешава се да куја оштени од једног па чак до 11 штенаца. У већини случајева женке француских булдога се штене царским резом, али постоје и случајеви када се то догоди природним путем.

Петар Пешић каже да су му амбиције да одгаји што савршенијег пса који ће једног дана покупити светске и европске титуле. До тада, свакодневно ужива у раду како с америчким стафордима, тако и с француским булдозима, који му пружају неизмерну љубав и срећу.

Напољу и у току зиме

Будући власници морају имати на уму да амерички стафорди имају кратку длаку и да су због тога зимогрожљиви. Ипак, уколико им се обезбеде одговарајући услови, без проблема могу боравити напољу у току зиме.

– Све је ствар навике пса. Не можете га усред зиме избацити из куће, ако је до тада боравио у затвореном простору. Пси који живе у дворишту морају имати одговарајуће склониште, кућицу, а поред тога, зима захтева и калоричнију прехрану, јер тело троши више енергије како би се загрејало – истиче он. Такође, за такмичарске псе се препоручује узимање додатних витамина и суплемената.

Пише: Зорана Љубојев