Насловна РАЗНО Stočari stisnuti između dva dogovora

Stočari stisnuti između dva dogovora

2543

Dogovor je postignut, dogovor nije postignut. Mesecima se stočari, mlekari preganjaju sa Ministarstvom i ministarkom poljoprivrede oko otkupne cene mleka, uslova uvoza i izvoza, a sve vreme vredno rade i ne odustaju. Kako im je i koliko puta su se zapitali da li vredi ili treba odustati, znaju samo oni. Jedan od njih je i Ljubiša Mladenović iz Simićeva. On nije veliki proizvođač mleka, ali su problemi i više od velikih.

– Imam deset umatičenih muznih grla, simentalske rase. Od toga nisu svih deset u isto vreme u muznoj laktaciji, sve zavisi od vremena telenja. U proseku, kada se sabere štalski prosek staromužnih i mladomužnih grla, to je nekih 15-16 litara po grlu. Daleko je od proseka i evropskih i naših. Sve je to jer je trenutno lošija hrana, i imali smo drugu uzastopnu sušnu godinu. Hranimo onime što imamo – više za sebe se požalio Ljubiša. Ne očekuje on da će neko skakati da brani seljaka i da rešava njegove probleme, očekuje samo razumevanje. Ulaganja su ogromna, subvencije kasne mesecima, hrana za stoku je skupa, a mleko jeftino.  

– Sušna je godina bila, kukukruz je podbacio mnogo, i to u zavisnosti od parcele. Ako računamo gorivo, seme, đubrivo, uložili smo u proseku hiljadu evra po hektaru, a kako sam posejao na 20 do 25 hektara, onda je to 20 – 25 hiljada evra ukupno. Dobili smo hranu u vrednosti ispod dvadeset hiljada evra. U samom startu smo, znači, u gubitku najmanje pet hiljada evra, ali kako vreme prolazi, to će biti još veća brojka, jer ćemo hranu morati da kupimo do sledeće kosidbe i žetve. Kalendarska godina jeste gotova, ali nije gotova setvena, njive nisu posejane za ostale strukture. Do prvog roda ozimih kultura će biti problem – jedino što se nada da će mu malo olakšati je da dobije kukuruz iz robnih rezervi. Znajući, međutim, koliki je štalski prosek hrane, ni to što dobije neće biti dovoljno.  

– Hranu proizvodimo sami, jedino nemamo kukuruz i čekamo da ga dobijemo iz Robnih rezervi. Hrane ćemo imati do marta ili početka aprila, a posle ćemo morati da kupujemo. Cena bale sena je otišla u nedogled. Jedna košta 300-400 dinara, cena žitarica su u blagom padu i sada su od 32 do 37 dinara. Potrebno je 100 kilograma žitarica dnevno samo za muzna grla, plus za junice, i 100-120 kg sena za sve. Za hranu na dnevnom nivou nam je potrebno preko 250, možda i trista evra – kaže Ljubiša.

Zorica Dragojević

Foto: Pixabay