Насловна ВЕСТИ Суша нанела штету приносима кукуруза, соје и сунцокрета

Суша нанела штету приносима кукуруза, соје и сунцокрета

235

Суша у појединим крајевима Србије већ је нанела штету кукурузу, соји и сунцокрету, па се процењује да ће род бити знатно умањен, а могуће и катастрофалан ако не буде кише ни наредних два месеца, кажу пољопривредни произвођачи.

Професор Пољопривредног факултета у Новом Саду Боривоје Пејић изјавио је за Бету да су овог пролећа падавине у Србији биле неравномерно распоређене и да је различит ниво недостатка влаге у земљи.

– Штета од суше ће бити различита, зависно од количине падавина и састава земљишта. На песковитом земљишту већ се могу видети катастрофалне последице суше – рекао је Пејић.

Председник Независне асоцијације пољопривредника Србије Јовица Јакшић, чије се имање налази у Баваништу у општини Ковин, рекао је да је пре два дана пало око десет литара кише по квадрату и да је то толико мало да је земљиште подједнако суво као да није ни пала.

– Последице су већ видљиве на кукурузу, соји и сунцокрету. Не сећам се када је последњи пут пала киша, у мају је можда пало десет литара по квадрату. Кукуруз је заостао у расту и што је још горе на овако високим температурама не може ни да се опрашује – рекао је Јакшић.

Додао је да на тропској врућини не помаже ни заливање тифонима, распрскавањем воде, јер брзо испарава и да би једино помогло подземно наводњавање, али да тај систем немају пољопривредна газдинства, па чак ни све веће пољопривредне фирме.

Он је казао да су високе температуре допринеле присилном сазревању и сунцокрета, чија ће жетва почети 15-20 дана раније него што би требало.

Председник Савеза удружења пољопривредника Баната Драган Клеут рекао је да приноси кукуруза и сунцокрета могу бити катастрофални ако се продужи сушни период.

– Последња киша од шест литара по квадрату у околини Зрењанина није покупила ни прашину. Колико је земља испуцала најбоље илуструје чињеница да је једном пољопривреднику на њиви испао из руку мобилни телефон и пао у распуклу земљу на више од пола мера дубине из које није могао да га извади без копања земље механизацијом – прича Клеут.

Он је оценио да може да се деси да кукуруз, ако се не опраши, остане скоро без рода, на шта указује његово садашње стање да је заостао у расту и оборио метлице у време када треба да се опрашује.

Према речима пољопривредника Недељка Савића из Стига, у источном делу Србије, киша је заобилазила и то подручје и род ће бити нешто бољи само на њивама које су уз Дунав.

– Сунцокрет и кукуруз изгледају у овом тренутку тако као да неће имати скоро никаквог рода – рекао је Савић.

Фото: Pixabay