Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Suzbijanje monilije kod badema

Suzbijanje monilije kod badema

2218

U poljoprivrednoj proizvodnji prethodnih godina se bitno povećao značaj monilioznih oboljenja, a karakteristična je i pojava treće vrste iz roda Monilia. Simptomi oboljenja su slični za sve tri vrste-mogu parazitirati cvetove, grane, plodove i mlade izdanke, dok kod cvetova i mladih plodova se registruje i pojava nekroze, a listovi i izdanci venu i suše se. Plodovi bivaju zaraženi preko povreda i na njima se stvaraju karakteristične mrke kružne pege koje vremenom dovode do truljenja celog ploda. Koncentrični krugovi imaju kružne pege u kojima dolazi do stvaranja konidija i konidiofora. Plodovi postaju mumificirani, bilo da su opali ili ostali na stablu i predstavljaju izvor zaraze za narednu sezonu.

Ovaj patogen (gljiva) prezimljava u vidu micelije a širi se konidijama. Zaraze se ostvaruju na mestima povreda nakon jake kiše, grada, udara čestica peska, oštećenja od insekata i dr. Cvetovi se zaražavaju tokom hladnih i vlažnih dana (8-12°S), dok su za zarazu plodova potrebne više temperature.

Od nepesticidnih mera za suzbijanje monilije bitno je odstranjivanje mumija, formiranje provetrene krune kao i izbegavanje oštećenja (postavljanje protivgradne mreže, sprečavanje oštećenja od insekata), a kod zasnivanja zasada obratiti pažnju na otpornije sorte.

Foto: Hermes Almond – Flickr

Hemijske mere zaštite badema se zasnivaju na upotrebi bakarnih preparata u fazi 70% lišća opalo (akt. mat. Cu iz bakar-oksihlorida + Cu iz bakar-hidroksida, Cu iz bakar sulfata i dr.) uz uklanjanje svih zaostalih plodova na zemlji i granama kao i uklanjanje obolelih grana. U fazi bubrenja pupoljaka se ove iste hemijske mere ponavljaju sa bakarnim prepraratima uz preporuku o promeni preparata. U fazi 10% cvetova otvoreno nastavljamo sa hemijskim merama zaštite. U tu svrhu poljoprivredni proizvođači mogu primeniti neki od preparata na bazi aktivne materije ciprodinil (Chorus 50 WG, Neon, Ciprodex), na bazi aktivne materije tiofanat metil (Duofen), na bazi aktivne materije tebukonazol (Akord, Lira, Folicur 250 EW, Orius 25 EW) ili na bazi aktivne materije difenokonazol (Sekvenca). U fazi 50% cvetova otvoreno prve latice opadaju, pre najavljenih padavina treba ponoviti tretman nekim od fungicida koji su navedeni za fazu 10% cvetova otvoreno, uz obaveznu zamenu preparata. Zasadi koji se nalaze u fazi sazrevanja plodova osetljivi su na infekciju prouzrokovačem truleži ploda. U cilju zaštite plodova pre najavljenih padavina primeniti neki od fungicida na bazi aktivne materije fludioksonil (Flux MBT 2-3) ili boskalid+piraklostrobin (Signum MBT 2). Ukoliko bude došlo do učestalih padavina u pomenutoj fazi ovaj fungicidni tretman treba ponoviti uz promenu preparata u odnosu na prethodni tretman.

Piše: Savetodavac zaštite bilja Aleksandar Zdravković