Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Сваки кактус је уметничко дело

Сваки кактус је уметничко дело

302

Кактуси припадају великој породици сукулената, али су они задржали бодље по којима су карактеристични. У свету постоји око 10 хиљада врста сукулената, од тога су четвртина кактуси. Нишлија Бобан у својој стакленој башти у центру Ниша има 1500 кактуса, а све је почело давно, када је био власник познате цвећаре. У  кактусе се заљубио пре три деценије и та љубав само расте јер је опчињен лепотом ових биљака, а оне му узвраћају онако како најбоље могу – раскошним бојама својих цветова.

– Кактуси су ми пролазили кроз руке у цвећари све док ме један није посебно опчинио својом лепотом. Реч је о mammillaria duwei. Данас имамо колекцију од око 1500 врста и више десетина хиљада биљака. У сваком кактусу видим мало уметничко дело које расте – каже Бобан који признаје да је за неке нарочито везан и  они за њега немају цену.

– Како рече један мој пријатељ кактусар: Овде још има снова. Није све на продају.

Само гајење кактуса није компликовано, али постоје одређена правила која треба следити. Они се зими не заливају а и лети се то ради једном у 10 дана, што је опет мање него код других биљака. Биљку треба пресадити чим прерасте ивице саксије. Али, кактуси не воле ни превелике саксије, идеално је оставити јој пар сантиметра да се развија. Такође, треба их пресадити и када приметите да не расту, јер је то сигуран знак да им не одговара земља. Зими могу без светла, али их треба изнети чим прође опасност од касних мразева.

Бобан ових дана прикупља семе јер воли да се бави „генетским инжењерингом”.

– Када добијате нову биљку из семена створили сте нову биљку од две исте врсте, што није случај када то радите са пелцером. У првом случају поступак је много спор јер новој биљци треба пет година да нарасте до величине пинг-понг лоптице, али је квалитет као кад би упоредили људско биће и клона – прича Бобан који се труди да љубитеље кактуса охрабрује на путу ка овом хобију.

Да ли је добро поклањати кактусе? – Не видим разлог зашто не би било, јер је то биљка која потиче из Јужне Америке или Африке као и друге егзотичне биљке које су се одомаћиле код нас. Ако сте баш велики присталица фенг-шуа онда поклоните сукулент који се препоручује да стоји поред извора зрачења, рецимо – компјутера, јер упија штетни утицај таквих уређаја. У њиховој постојбини постоје плодови кактуса који се једу, а свима су добро познати алоја вера и агава. Лично сам пробао једном плод индијске смокве који је јестив, није ми се допао јер сам имао осећај боцкања у устима – преноси нам своје искуство и додаје да све ове године усрећује своје кактусе барем приближно колико и они њега.

Пише: Далиборка Алихоџић