Насловна ВЕСТИ Свињетина скупља за 20 одсто, живинари забринути за опстанак

Свињетина скупља за 20 одсто, живинари забринути за опстанак

188

Свињско месо у трговинама и месарама у Србији скупље је за 20% због краткотрајног скока цене живе ваге свиња. Пољопривредни стручњаци не очекују ланчану реакцију када су у питању јунетина, јагњетина и поготово пилетина која се, како кажу, продаје испод цене коштања.

Килограм свињетине се у трговинским ланцима, уместо од 420 до 440, сада продаје махом од 500 до 550 динара килограм, зависно од тога да ли је реч о плећки, буту или филеу, односно, да ли је неки од тих артикала „на акцији“, или по регуларној цени. И то је цена за 20% већа него прошле седмице.

Доктор сточарства из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Радосав Вујић објашњава да је на поскупљење свежег меса утицао пораст цене свиња у откупу.

– Килограм живе ваге је поскупео за 20% и сада је од 160 до 165 динара без ПДВ-а, а цена „бекон“ расе је око 200 динара килограм. Исто толико, дакле за 20%, поскупела је и свежа свињетина у трговинама. Иако је тешко прогнозирати шта нас може очекивати у наредном периоду, ипак мислим да до даљег поскупљења ни живе ваге, а ни меса, неће доћи – сматра Вујић.

Наиме, Вујић додаје да цене јунади у Србији од 2,1 до 2,2 ЕУР за килограм, односно, јагњади од 230 до 250 динара килограм, зависно да ли иду за кланичну или продају угоститељима, и даље на истом нивоу, без најаве да ће порасти. Не би било логике, додаје он, „да јунетина и јагњетина у продавницама поскупе ако цена живе ваге мирује“.

– А на жалост, то би за произвођаче било неопходно. Подсећам да су у априлу цене стоке у Србији биле на историјском минимум и да се показало колико је пандемија корона вируса, тачно годину дана од почетка, задала озбиљан ударац сточарству јер је пад потрошње меса довео до сурвавања цена, колико због мањка туриста, догађаја и прослава, толико и због великог увоза готових производа. Све је то довело до тога да нам је сточни фонд изузетно угрожен. Прозвођачи свиња, јагњади и јунади се надају да ће попуштање мера повећати потрошњу током лета, али нисам оптимиста – закључује др Радосав Вујић.

Што се тиче евентуалног поскупљења пилетине, Раде Шкорић, председник Удружења Србије за живинарсво, има илустративан коментар – „бог свети зна шта ће бити, јер се пилетина већ сада продаје 50% испод цене коштања“!

– Жива вага кошта од 135 до 140 динара килограм, а у системима трговине имамо цену пилећег меса спремног за печење од 149, односно, 169 динара килограм! Такве дампинг цене, које су несхватљиве сем да би привукле купце, дампингују читав систем у живинарству, од фарме до кланице. Живинари су најугроженији у Србији јер живина као храну користи оне пољопривредне производе који су највише поскупели, кукуруз и соју, и не може користити, на пример, сено као алтернативу. Тако да сем реалне цене пилећег меса од 260 динара, све остало је пропаст – наводи Шкорић.

Председник Удружења Србије за живинарство каже да пилетина „мора да поскупи да би се вратила у цену коштања“, али апсолутно не верује да ће се то, „због нелојалне утакмице са трговинама“, догодити у догледно време.

Извор: Блиц