Насловна ВЕСТИ Технологија исхране млечних крава на фарми

Технологија исхране млечних крава на фарми

401

Краве су исхрамбено активне око 16 сати дневно. Утврђено је да приближно половину свог дневног времена конзумирају, а преостали део времена проведу преживајући храну. У сваком тренутку бар 50 одсто крава које леже морају да преживају. По процени процес преживања мора да буде и 90 одсто на два сата после храњења.

Ефективна влакна

Удео влакана у конзумираној храни (хранивима) морају да буду адекватне дужине. Влакна која доспеју у бураг не треба да буду краћа од 0,6 цм, а то опет значи да кабаста хранива у оброку не треба да буду краће сецкана од 4 цм. Међутим, не треба да буду ни дужа од 7 цм, јер тада краве пробирају укуснија хранива из микса.

Подела хране

Краве су велики пробирачи хране, и зато је најбоље ако се исхрана може организовати по принципу комплетних миксованих оброка. Такав приступ подразумева да се помешају сва хранива, и кабаста и концентрована, помоћу микс приколица. Иако је то најбоље решење, ово је скупа опрема, и нема оправдања да се користи у стадима мањим од 50 крава. Међутим, постизање неке веће производње млека, без оваквог приступа је дискутабилно. Неопходна је и адекватна механизација за манипулацију сточном храном.

Пуњење миксерице

Прво се убацује кабаста, а потом концентрована сточна храна. Код кабасте хране, прво се убацују сувља а потом влажнија сточна хранива. Посебан опрез је потребан код балиране сточне хране – сено, сенажа. У таквим случајевима потребно је да утоварна механизација растресе балу пре утовара, и да се уклони манила.

Мешање хранива у миксерици

Миксовање треба да траје до 10 минута, али то зависи и од препорука произвођача (број обртаја 1000-1500/мин.), количине хране, садржаја суве материје, оштрине ножева миксерице, исправности пужа, уситњености хранива итд. Да би се дошло до правог времена потребно је доста стрпљења и искуства. Ефекат се види по квалитету микса. Микс не сме бити превише уситњен, јер тада храна брзо пролази кроз систем органа за варење, смањује се сварљивост и оптимална функцију бурага и аутоматски долази до пада млека и смањења садржаја млечне масти.

Пише. Драгољуб Крајновић, ПССС Београд

Фото: Pixabay