Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ Топлотни удари проређују малињаке

Топлотни удари проређују малињаке

466
branch of ripe raspberries in a garden on blurred green background

Пише: др Александар Лепосавић

Виша просечна температура ваздуха у фебруару и марту довела је до акумулације ефективних температура изнад 5°C, што доприноси знатно ранијем кретању вегетације свих воћарских култура, него што је уобичајено у нашим агроеколошким условима. Такође, високе температуре, праћене ниском релативном влажношћу ваздуха у периоду март – мај условиле су убрзани проток и скраћење трајања фенофаза развића воћа. Најкритичнија фенофаза у циклусу развоја воћа – цветање – тиме је знатно померена унапред, чиме се штете од пролећних мразева умногоме увећавају. Тако је у 2017. години у неким производним регионима у потпуности изостао род jaгодастог воћа због измрзавања цветова и тек заметнутих плодова. Раније цветање посебно велике штете наноси произвођачима јагоде.

Последњих година, све чешће штете засадима малине и другог јагодастог воћа наносе екстремно високе температуре (изнад 35°C) током летњих месеци, при чему биљке различито реагују на температурни стрес. Стрес узрокован високим температурама, утиче на промену метаболизма целе биљке, а случају да екстремне температуре потрају и аклиматизација није могућа, ћелије и ткива биљке умиру, а лишће, цвет и плод опадају, што у крајњем исходу може довести и до умирања читаве биљке (програмирано умирање ћелије).

Све чешће тешке године

Најизраженија појава штетног дејства екстремно високих температура у засадима јагодастог воћа у Републици Србији десила се 2012, 2015, 2017. и 2020. године. Поред директног утицаја на принос и квалитет плодова воћа у тим годинама, штетно дејство огледало се и у слабијем кондиционом стању биљака и лошијој припремљености за зиму, масовној појави гриња и слично.

Примера ради, топлотни удари у нашем најзначајнијем производном региону гајења малине – ариљском малиногорју, који најчешће настају средином бербе, у појединим годинама утичу на смањење приноса малине и до 30%. Насупрот томе, ова година је за малинаре била изузетно неповољна због топлог фебруара и ниских температура током марта и априла. То је утицало на масовну појаву шаренила у производним засадима, успореног кретања или одсуства кретања пупољака и слабијег раста плодоносних младара.

Ови, али и други проблеми с којима се произвођачи воћа у нашој земљи суочавају, морају се у будућности решавати применом комплексних мера које ће за циљ имати очување постојеће, али и унапређење будуће производње. Наведене мере се пре свега односе на избор одговарајуће локације и припрему земљишта, одабир новијих и отпорнијих сорти, коришћење здравог и квалитетног садног материјала, примену савремених агротехничких и помотехничких мера и коришћење заштитних структура.

Довољно воде и појачано ђубрење

Посебно је важно обезбеђење довољних количина квалитетне воде за заливање.

Наводњавање воћњака треба да се изведе на прави начин, односно, у складу са стандардима система који је на располагању. Количина и норма заливања зависе од воћне врсте, производног подручја, као и сваке микролокације на којој се засад налази. Не сме се дозволити да се земљиште исуши па почети заливање, већ га треба стално одржавати умерено влажним.

Корисно је и појачано ђубрење органским и минералним ђубривима, уз редовну контролу производне вредности земљишта. Приликом тога треба користити квалитетна органска ђубрива јер она значајно утичу на водно-ваздушне карактеристике земљишта и на смањење негативног утицаја временских услова. Тако правилно примењен стајњак представља један од предуслова за постизање високих и стабилних приноса.

Нема хлеба без мотике

Многи се питају вреди ли улагати у нама егзотичне врсте или се треба држати проверених врста, попут малина. По овом питању треба бити веома обазрив и без детаљне анализе оправданости инвестирања у производњу нових врста и сорти воћа не улазити по сваку цену. Подсетио бих на то да према броју преварених произвођача новим видовима производње у земљама окружења, Србија заузима неславно прво место. Многи се више и не сећају запуштених фарми пужева, којих је на територији наше земље било више од 1.500. Следећа кампања у коју су наши, најчешће, новопечени произвођачи поверовали, била је вертикални систем гајења јагоде. Ређали су се нојеви, чинчиле, бруснице, а у веома дугом периоду сви скупа били смо изложени невиђеној промотивној кампањи позитивног утицаја коришћења ароније на здравље људи. Уз све ово, посебан акценат је стављан на лакоћу гајења ове биљке и немали финансијски ефекат, остварив већ у првим годинама после садње.

Осим лепо припремљених презентација и солидне зараде промотера у свим побројаним кампањама, скоро да и не постоји произвођач који је осетио благодети „лаке” зараде, без много напора и труда.

Мреже штите и од ожеготина

Умањење штетног ефекта временских непогода у засадима јагодастог воћа може се остварити и употребом противградних мрежа с одговарајућим фотоселективним ефектом. Оне праве хлад и тако снижавају температуру у воћњаку, спречавају појаву ожеготина на листовима и плодовима, али су и препрека најезди инсеката.

У претходним годинама у нашој земљи постојала је тенденција повећања производње воћа у различитим видовима заштићеног и полузаштићеног простора. Највише су у том смислу своје засаде штитили високожбунасте боровнице, јагоде и малине. Срећна околност је и да наше Министарство пољопривреде, али и локалне самоуправе дају значајне субвенције за противградне системе, као и системе за наводњавање остварују значајне субвенције. Нажалост, тренд подизања противградних система у засадима малине у последње три – четири године у силазној је путањи.

Ситуација у нашим засадима јагодастог воћа у нашој земљи је прилично шаренолика, и то је последица дешавања у претходним годинама. Изузев у засадима боровнице, код других воћних врста из ове групе воћа у главним производним подручјима не може се очекивати стабилизација приноса. Томе у прилог иду и прилично нестабилни временски услови, повећано присуство и интензитет појаве појединих болести и штеточина с којима се наши произвођачи не баш успешно боре.

Нове сорте за ново време

У погледу примене средстава заштите, наши произвођачи и извозници се придржавају прописаних средстава и дозвољених садржаја активних супстанци тржишта на које се плодови извозе. При томе су ограничења и забране из године у годину све ригорозније и то је један од разлога због којег произвођачи и откупљивачи морају имати коректнији кооперантски однос јер у случају појаве недозвољених средстава у плодовима извезеним на неко тржиште, штету трпе сви. Такође, ово је разлог и већег присуства струке и ригорозније контроле примене заштитних средстава и хемије у засадима наших произвођача.

Како бисмо унапредили производњу и пласман јагодастог воћа, потребно је радити на смањењу негативног дејства временских чинилаца, увођењу што бољег садног материјала, одабиром бољих клонова од постојећих. Такође, важно је радити на стварању нових сорти за различите видове употребе.

Србија треба да искористи велики потенцијал који има, промовишући у свету своје производе. А, да би се то остварило, протребно је да се посвети озбиљна пажња безбедности овог воћа, посебно норовирусима, хепатитису и садржају пестицида, јер се највећи број производа од малине користи у исхрани деце и особа нарушеног здравља.

Oрганска производња строго по прописима

Дефиниција органске, еколошке или биолошке пољопривреде је да је то свеобухватни систем производње сировине у пракси еколошког управљања, чији је главни циљ постизање одрживе продуктивности, засноване на очувању и опоравку природних ресурса према ономе што је утврђено у прописима. Органски производи су све траженији, како на домаћем, тако и на иностраном тржишту. Ранијих година у нашој земљи није постојала значајна разлика у цени између плодова произведених у конвенционалној и органској производњи, и то је било прилично дестимулишуће за произвођаче. Сада је сасвим другачија ситуација и због повећане тражње органских производа, све је већи број произвођача у нашој земљи који се одлучују на овакав вид производње. Савет за оне који се двоуме јесте да пре одлуке о заснивању засада по органском принципу потраже помоћ квалификованих воћара и агронома, а све у циљу отклањања недоумица и каснијих евентуалних разочарења. Такође, препорука онима који су већ засновали своје производњу по овом принципу јесте да се строго придржавају прописа, јер су не само код нас, већ и у свету забележени бројни прекршаји и употребе недозвољених средстава у органској производњи, чиме се наноси велика штета и ствара неповерење на све брже растућем тржишту оваквих производа.