Насловна РАЗНО Трактори остају у Новом Саду, пољопривредници на преговорима с премијерком

Трактори остају у Новом Саду, пољопривредници на преговорима с премијерком

263

Представници Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије стигли су у Београд на разговор с премијерком техничке Владе Аном Брнабић. Незадовољни стањем у аграру, протестују испред зграде Бановине у Новом Саду. 

Своје захтеве да откупна цена сунцокрета не буде нижа од 700 евра за тону, да се од акцизе за гориво за јесење радове одбије бар 80 одсто, и да по тој цени сваки пољопривредник добије 100 литара по хектару, без ограничења површина,   на свим пумпама, и то да се омогући најмање три точења дневно по картици и два у резервоаре радних машина, да се цена ђубрива субвенционише са најмање 30 одсто,  да директна давања по хектару у износу од 300 евра по хектару и субвенција за ђубриво у минималном проценту од 50 одсто од цене, да полиција сторнира све записнике које је правила током данашњег дана, да се прогласи елементарна непогода због суше како би пољопривредници пролонгирали поједине пољопривредне кредите и да добију писане и печатиране гаранције да ће њихови услови бити испуњени изнели су министру пољопривреде Браниславу Недимовићу

Предлози министрства за удовољење захтева пољопривредника јуче су стигли.

1.Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде гарантује свим учесницима протеста да неће бити предузимане санкције због активности током јучерашњег дана (9. 8. 2022.)

2.Предлажемо састанак са премијерком у четвртак 11. 8. 2022. И молим вас да одредите 4 представника

3. На састанку би биле утврђене мере за следеће:

-Проглашење суше за просторе по извештају РХМЗ-а и предлог финансијске подршке за угрожена подручја (одлагање плаћања кредита, одлагање плаћања закупа државне земље, финансијска помоћ/подршка у репроматеријалу). РОК ОДМАХ после сасанка у Влади

-Омогућавања сипања дизел горива на НИС -овим пумпама два пута током дана, плус цанистер И хитно издавање пољопривредних картица. РОК ОДМАХ.

-Дефинисање пољопривредника као професије и прописа по реформи ПИО – заједничка радна група И утврђивање предлога до ОКТОБРА (из овога произлиази и нови начин субвенционисања пољопривредних газдинстава И увођење плавог дизела).

-Организација састанка са Покрајинском Владом због решавања проблема накнаде за одводњавање. РОК 10 ДАНА.

-Даља либерализација извоза пољопривредних производа. РОК 15 ДАНА.

-Утврђивање новог начина субвенционисања по хектару. РОК СРЕДИНА ОКТОБРА (приликом израде новог буџета).

Милета Сланкаменац Бата из Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије уочи сисрета са премијерком за Агропортал.рс каже да им је понуђено 20 динара субвенција за 60 литара дизела.

-Ми тражимо за ту количину 30 динара или 20 динара за 100 литара. Нама је речено да се проблем пољопривредних картица (које пољопривредницима у већини случајева нису испоручене) већ сада решава. Објашнејно нам је да с’ обзиром на чињеницу да је држава учестик у власништву НИС-а на ову компанију могу да утичу за разлику од других дистрибутера горива. Половином септембра министарству ћемо опет послати захтев за плави дизел, за аграрни буџет, субвенције… Када говоримо о цени сунцорета она је 530 евра + ПДВ за тону, а рачуница каже да је то око 66-67 динара за килограм. Ми ћемо тражити 550 евра + ПДВ, односно да буде око 70 динара за килограм, казао је Милета Сланкаменац Бата из Иницијативе за опстанак пољопривредника Србије.

Он је нагласио и да се премија за млеко враћа на 15 динара за литар. Постоји информација да су неки фармер већ потписали уговоре у којима је премија за млеко у другом кварталу 10 динара, али представници Иницијативе ће инсистирати да се и њима рачуна увећана премија чија исплата би требала да почне за 10-ак дана.

-Када је реч о проглашењу суше за елементарну непогоду ту сви бауљамо у мраку. Мислим да је са сушом почело да се тргује. То кажем јер је предложено да се различито исплати накнада због елементарне непогоде у различитим подручјима, што би утврдио РХМЗ. То значи да принос по хектару од 500 кг јесте елементарна непогода, а од 1.000 кг није. А суштински нема велике разлике јер је суша узела свој данак. Ми морамо да прихватимо да за све важе исти услови, објасни је Сланкаменац.

Према његовим речима, у причу о субвенцијама ушло би се за отприлике 1,5 месеци.

-Наравно да ће нам ту требати подршка пољопривредника јер сам убеђен да се на то нико неће обазирати док опет не истерамо тракторе. Можда ће нас следећи пут озбиљније схватити. Када се говори о 300 евра по хектару морамо се међусобно консултовати јер ми имамо потпуно другачији перцепцију субвенција. Наш циљ је да мала газдинства добију што више, а мала што мање. То је начин да се сачувају породична пољопривредна газдинства која су код нас скоро погашена. Заједно са пољопривредницима и државом морамо да пронађемо механизам да сачувамо људе који хоће да раде нпр. 25 јутара земље, да држе 10 крава и да живе. Неће они да иду на Тенерифе. Они желе да ишколују децу и да пристојно живе, поручио је Сланкаменац.

Текст и фото: Јасна Бајшански